Wentylacja mechaniczna zalety i wady

Często mówiąc o wentylacji mechanicznej podkreśla się jej energooszczędny charakter, jednak nie należy zapominać o tym, że rekuperacja to instalacja zapewniająca wiele korzyści przede wszystkim dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna to system, w którym wymiana powietrza zachodzi przy wykorzystaniu specjalnych wentylatorów. Jest to główna konkurencja i zamiennik wentylacji grawitacyjnej. Dlaczego? Wentylacja mechaniczna pozwala na zaoszczędzenie nawet 50 proc. w przypadku ogrzewania. W dodatku nie musisz budować kanałów, które są niezbędne przy instalacji wentylacji grawitacyjnej.

W wentylacji mechanicznej wykorzystuje się od jednego do kliku specjalnych wentylatorów. Ich ilość zależy od wielkości domu i indywidualnych potrzeb użytkownika. Wentylatory natomiast w efekcie działania wytwarzają w pomieszczeniu ciśnienie, które powoduje wymianę powietrza. Co ciekawe czynniki atmosferyczne nie mają żadnego wpływu na ten proces.

Głównym zadaniem wentylacji mechanicznej jest zapewnienie stałego przepływu powietrza w pomieszczeniu. Podlega on regulacji, więc w zależności od potrzeb możesz go zmniejszyć lub zwiększyć. Dzięki systemowi wentylacji mechanicznej w upalne i duszne dni nie musisz wietrzyć mieszkania, natomiast w zimę pomieszczenie nie traci ciepła.

Zdrowie na pierwszym miejscu

Pozytywny wpływ rekuperacji na nasze zdrowie:

  • do domu dostaje się świeże powietrze, które od razu zostaje przefiltrowane i oczyszczone z kurzu, pyłków, zarodników roślin, grzybów i innych substancji szkodliwych,
  • potrafi zatrzymać mniejsze cząsteczki, m.in. cząsteczki PM10, które są składnikiem smogu,
  • powietrze nawiewane do pomieszczeń jest wolne od alergenów.

Mówiąc o rekuperacji należy podkreślić jej ogromny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki wentylacji mechanicznej do domu dostaje się świeże powietrze, które od razu zostaje przefiltrowane i oczyszczone. Dzięki zastosowaniu w centrali wentylacyjnej wysokiej klasy filtrów, powietrze nawiewane do wnętrza budynku zostaje oczyszczone z kurzu, pyłków, zarodników roślin, grzybów i innych substancji szkodliwych mających negatywny wpływ na nasze zdrowie. Im wyższa klasa zastosowanych filtrów, tym są one dokładniejsze i potrafią zatrzymać mniejsze cząsteczki, m.in. cząsteczki PM10, które są składnikiem smogu!

Dzięki dokładnym filtrom powietrze nawiewane do pomieszczeń jest wolne od alergenów, dlatego też rekuperacja jest szczególnie polecana alergikom i osobom cierpiącym na choroby płucne.

Właściwa wilgotność powietrza

Pamiętajmy również, że rekuperacja pozwala nam utrzymać właściwy poziom wilgotności powietrza w naszym domu. Dzięki czemu z jednej strony pozbywamy się zaparowanych okien i pleśni, grzybów, które rozwijają się budynkach zawilgoconych. Z drugiej jednak strony rekuperacja eliminuje również problem suchego powietrza, które jest uciążliwe dla ludzi, szczególnie w okresie zimowym. Powietrze o właściwych parametrach wilgotności pozwala pozbyć się uciążliwych problemów m.in. ze śluzówką nosa czy spojówkami.

Dobre samopoczucie

Rekuperacja pozwala na wymianę zużytego powietrza, co ma wpływ również na nasze samopoczucie, poziom koncentracji, czy jakość snu. Dzięki rekuperacji stężenie CO2 jest utrzymywane na odpowiednim poziomie, co umożliwia nam komfortowe funkcjonowanie w domu. W dobie epidemii, gdy dom stał się dla nas zarówno szkołą, jak i pracą, czynnik ten zyskał dodatkowo na znaczeniu.

Zastanawiasz się nad instalacją wentylacji mechanicznej?

Zobacz naszą ofertę

Codzienny komfort

Posiadając w domu system wentylacji mechanicznej nie musimy otwierać okien, w celu przewietrzenia budynku. Dzięki czemu w okresie letnim nie musimy mierzyć się z owadami w domu, natomiast w okresie zimowym nie musimy skazywać się na nieprzyjemne uczucie chłodu związane z krótkotrwałym i intensywnym wietrzeniem mieszkania.

Brak otwierania okien będzie dodatkowym atutem dla tych, którzy mieszkają w centrum miast, gdyż zredukowany zostanie poziom hałasu dobiegający z zewnątrz.

Eliminacja szkodliwych cząsteczek

Wentylacja mechaniczna nie tylko oczyszcza powietrze z roztoczy, szkodliwych cząsteczek smogu, zarodników grzybów i pleśni, ale także, dzięki filtrom pochłaniana szkodliwe cząsteczki pochodzące z silnych środków chemicznych, np. czyszczących, lakierów do paznokci, zmywacza lub innych kosmetyków, których zapach utrzymuje się w powietrzu.

Niezawodne wsparcie w obowiązkach domowych

Dużym atutem w codziennych obowiązkach będzie fakt, że rekuperator stale wymieniając powietrze w domu (usuwając z wewnątrz powietrze zużyte, a nawiewając świeże powietrze) pozwala szybko pozbyć się niechcianych zapachów np. z kuchni. Od tej pory nie straszne nam będzie gotowanie potraw o charakterystycznych, uciążliwych zapachach.

Kolejną zaletą rekuperacji jest fakt, że pranie rozwieszone w domu, dzięki zapewnionej stałej cyrkulacji powietrza, szybko wyschnie.

Oszczędności, czyli domowe finanse pod kontrolą

Gdy zaplanujemy montaż rekuperacji już na etapie projektowania domu możemy wyeliminować budowę elementów wentylacji grawitacyjnej (w tym kominów), które nie będą nam już potrzebne. Dodatkowo możemy dostosować zakup okien do budynku z rekuperacją. Co oznacza, że po prostu możemy zaoszczędzić na zakupie okien nieotwieranych, bez nawiewników szczelinowych i innych rozwiązań mających pozwolić na skuteczne wietrzenie budynku. Ze względu na wysoki poziom odzysku ciepła w wentylacji mechanicznej, można też zdecydować się na zakup mniejszych grzejników, o mniejszej wydajności.

Rekuperacja to oszczędności nie tylko podczas budowy, lecz przede wszystkim – w czasie użytkowania budynku. Rekuperacja, dzięki odzyskowi ciepła z powietrza wywiewanego i przekazaniu go do powietrza nawiewanego (na poziomie 85-95%), pozwala bowiem zmniejszyć wysokość rachunków za prąd nawet o 30%. Dzieje się tak z jednej prostej przyczyny – świeże powietrze, które dostarczane jest do budynku jest już ogrzane ciepłem z powietrza usuwanego – wystarczy dostarczyć mu niewiele energii, aby dogrzać je do zadanej temperatury, tak by każdy z użytkowników domu miał zapewniony komfort cieplny. Innymi słowy rekuperacja likwiduje straty energetyczne powstałe w wyniku wentylacji budynku i de facto zamienia je w oszczędności.

Automatyzacja pracy urządzenia

Dzięki wysokiej klasy centralom wentylacyjnym możemy tak ustawić pracę rekuperatora, by była ona skorelowana z naszą obecnością w domu.

Wentylacja mechaniczna na podstawie czujników dostosowuje parametry pracy by była ona zawsze wydajna na 100%, co stanowi niewątpliwy atut dla inwestorów ceniących wysoki komfort użytkowania. W momencie, gdy urządzamy w domu przyjęcia, zapraszamy gości, rekuperator pracuje intensywniej. Z kolei, gdy wyjeżdżamy na dwutygodniowe wakacje, rekuperator automatycznie spowalnia swoją pracę. Dzięki czemu użytkownicy nie muszą co chwilę weryfikować ustawień rekuperatora, zmieniać parametrów jego pracy.

Jednym obowiązkiem użytkowników domu z rekuperacją jest systematyczna wymiana filtrów i o tym trzeba pamiętać. Filtry są elementem systemu, który podlega zużyciu. W zależności od miejsca zamieszkania, okolicy, filtry należy wymieniać średnio co 3-6 miesięcy. Jednak nie musimy zaprzątać sobie głowy, czy już należy wymienić filtry. Ponownie dzięki automatyzacji pracy urządzenia – sterownik sam nas informuje o konieczności wymiany filtrów. Koszt wymiany filtrów to około 150-200 zł.

Nowa instalacja, wyższe koszty inwestycyjne

Jak już wspomnieliśmy, montując rekuperację w nowobudowanych domach możemy zaoszczędzić na wybranych elementach konstrukcyjnych. Nieco inaczej wygląda sytuacja w budynkach już istniejących. Czy można w nich zamontować rekuperację. Prawdopodobnie tak – jednak będzie się to wiązało z remontem, uwzględniającym wykucie otworów w ścianach, znalezienia miejsca na poprowadzenie całej instalacji. Najważniejsze jest to by zawsze przy montażu rekuperacji znaleźć doświadczonego projektanta instalacji wentylacyjnej, który właściwie zaprojektuje instalację i zapewni montaż właściwie dobranego rekuperatora.

Ekologia

Rekuperacja to ekologiczne rozwiązanie, które gwarantuje odzysk ciepła, przez co zużywa mniej energii. Domy wyposażone w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stają się domami energooszczędnymi, o mniejszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Na co dzień podejmując świadome ekologiczne decyzje wpływamy na jakość powietrza, którym oddychamy my i kolejne pokolenia. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Unia Europejska wspiera działania proekologiczne, dzięki czemu montując rekuperację, możemy liczyć na uzyskanie dofinansowania, a także możemy skorzystać ze specjalnych ulg podatkowych.

Czy rekuperacja ma jakieś wady ?

Nie istnieją instalacje, które nie mają wad. System wentylacji z rekuperacją ma ich jednak stosunkowo niewiele. Występują na różnych etapach inwestycji, ale wielu z nich można uniknąć. Dużym ryzykiem jest wybór firmy instalacyjnej. Dlatego priorytetem jest wybranie doświadczonego i rzetelnego projektanta oraz wykonawcy robót.

  1. Wyższe koszty inwestycyjne w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Należy zainwestować w rekuperator, pozostałe elementy instalacji oraz izolacje. Koszty są wyższe także w porównaniu do wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepła (koszt centrali wentylacyjnej). W obu przypadkach dochodzi do tego koszt wykucia otworów w ścianach i stropach oraz położenia i podłączenia układu. Plusem jest to, że w domach z rekuperacją nie trzeba montować nawiewników okiennych, a część okien zrobić nieotwieranych, co znacznie obniży ich koszt.
  2. Stałe koszty eksploatacyjne pojawią się w postaci wydatków na prąd, kosztu zakupu filtrów i ich wymiany. Niemniej w wysokowydajnych rekuperatorach koszt zużycia energii elektrycznej może wynieść tylko 15 zł miesięcznie, biorąc pod uwagę dom przeciętnej wielkości. Wymiana filtrów zwykle odbywa się raz na pół roku, a koszt ich zakupu waha się w granicach 150 – 250 zł.
  3. Zdarzają się błędy projektowe i wykonawcze – mimo dobrych chęci. Niepoprawny dobór rekuperatora, źle lub w ogóle nie wykonana izolacja powoduje niski odzysk ciepła. Błędy eksploatacyjne w postaci braku wymiany filtrów mogą doprowadzić do awarii urządzenia. Koszty ich naprawy lub wymiany mogą być bardzo wysokie.
  4. Dobór. W domach, które zostały już zbudowane lub są zabytkowe, ingerencja w postaci montażu instalacji wentylacji może być trudna. Korzystając jednak z pomocy projektanta, można dostosować rodzaj systemu i spróbować go ukryć lub dobrać takie elementy, które nie będą raziły estetyką wykonania. Alternatywą jest też wspomniany wcześniej układ wentylacji rozproszonej.

Rodzaje wentylacji mechanicznej

Podział odbywa się na podstawie określenia ruchu powietrza w stosunku do wentylowanego pomieszczenia.

Trzy podstawowe typy wentylacji mechanicznej na podstawie określenia ruchu powietrza w stosunku do wentylowanego pomieszczenia:

  • wentylacja wywiewna,
  • wentylacja nawiewna,
  • wentylacja nawiewno-wywiewna.

Wentylacja mechaniczna wywiewna – opiera się na wyprowadzaniu powietrza z pomieszczenia. Innymi słowy powietrze napływa do środka w sposób naturalny, np. przez otwarte drzwi lub okno, natomiast odprowadzane jest w sposób mechaniczny przez wentylację. Wentylację wywiewną najczęściej stosuje się w kuchni lub łazience, czyli w miejscach, w których pojawiają się silne zapachy.

Wentylacja mechaniczna nawiewna – zapewnia z kolei nawiew świeżego powietrza. Działa w odwrotny sposób niż wentylacja mechaniczna wywiewna. W tym systemie powietrze wprowadzane jest do pomieszczenia mechanicznie, natomiast odprowadzane jest w sposób naturalny. Nadmiar powietrza wydostaje się przez okna, drzwi i wszelkie nieszczelności, które znajdują się w pomieszczeniu.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna – jak już po samej nazwie można się domyślić, łączy w sobie obydwie funkcje, czyli nawiew i wywiew. To skomplikowany mechanizm, który wymaga rozbudowania sieci wentylacyjnej o kanały łączące wentylację centralną z jej bocznymi odnogami. Wentylacja nawiewno-wywiewna jest dobrym rozwiązaniem do dużych pomieszczeń. Możemy znaleźć ją zarówno w muzeach, kinach i teatrach, ale także większych domach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wentylacji mechanicznej?

Skontaktuj się z nami! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Klientów

Czy wentylacja mechaniczna wymaga pozwolenia na budowę?

Od 19 września 2020 roku, zgodnie z art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d wszelkie instalacje (z wyjątkiem gazowej) wewnątrz i na zewnątrz budynku użytkowego nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani nawet zgłoszenia. Oznacza to, że wentylację mechaniczną możemy zainstalować bez żadnego pozwolenia, nawet jeśli znajduje się na ścianie zewnętrznej budynku. Należy jednak zwrócić uwagę, czy instalacja wentylacji mechanicznej nie będzie skutkować remontem budynku lub jego przebudowa. Dlatego projekt wentylacji mechanicznej należy skonsultować ze specjalistą lub uwzględnić go na etapie budowy domu.

Czy wentylacja mechaniczna oczyszcza powietrze?

Tak, wentylacja mechaniczna oczyszcza powietrze i to bardzo dokładnie. Specjalne filtry wyłapują nawet najmniejsze zanieczyszczenia, w tym cząsteczki PM10, które są składnikiem smogu. Wentylacja mechaniczna, to także rozwiązanie dla alergików i osób z osłabioną odpornością. Oczyszcza powietrze z roztocza, zarodników grzybów, pleśni i różnego rodzaju alergenów. Dzięki temu sprawia, że pomieszczenie jest bezpieczne dla nawet najbardziej wrażliwego organizmu.

Do jakich pomieszczeń nadaje się wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna sprawdzi się we wszystkich rodzajach pomieszczeń. Zarówno w kuchni, łazience, jak i salonie czy sypialni. Rekuperacja odświeża i oczyszcza powietrze, dzięki czemu poprawia jakość naszego snu. Natomiast z kuchni pozbędzie się niechcianych zapachów, które w normalnych warunkach osiadają na ścianach, a z łazienki wilgoci, która jest głównym czynnikiem pojawienia się pleśni. Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie zarówno na okres letni, jak i zimowy.

Wentylacja mechaniczna czy warto?

Wentylacja mechaniczna nie należy do najtańszych rozwiązań, jednak zdecydowanie wartych inwestycji. To świetne rozwiązanie nie tylko dla alergików, ale dla każdej osoby, której zależy na zdrowiu. Rekuperacja oczyszcza powietrze ze szkodliwych czynników, dzięki czemu bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie i polepszenie komfortu życia.