Historia

30 lat temu z pasji do tworzenia zrodził się pomysł na rodzinny biznes. Wstępne nieśmiałe założenia, odległe cele i jak się później okazało wiele wyzwań po drodze. Każdy kolejny rok przynosił nowe doświadczenia, coraz to większe realizacje i nowe kontakty, które z biegiem czasu stały się trwałymi, stabilnymi relacjami zarówno z Klientami, jak i Dostawcami. Relacjami na których Iglotech przez ostatnich 30 lat zbudował pozycję lidera branży HVAC&R.

 Iglotech to obecnie jeden z wiodących producentów i dystrybutorów urządzeń branży HVAC&R w Polsce. Jednak kiedy firma rozpoczynała swoją działalność świadomość inwestorów na temat energooszczędnych urządzeń była znikoma. Firma powstała 13 lipca 1993 r., kiedy dopiero rodziło się zapotrzebowanie na nowe produkty i usługi. Znajomość branży i jej specyfiki zdecydowały, że Leszek Bystrzycki i Rafał Ostrowski postanowili zająć się chłodnictwem i uruchomili hurtownię z zakresu dostaw urządzeń chłodniczych i automatyki do nich. Początkowo działalność skierowana była wyłącznie na rynek województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Grupa Iglotech – dystrybutor światowych marek

Dostosowana do potrzeb Klientów oferta oraz elastyczne podejście do jej ciągłego ulepszania sprawiły, że firma dynamicznie zaczęła się rozwijać. Kamieniem milowym okazał się rok 2001, w którym to Iglotech został generalnym dystrybutorem urządzeń klimatyzacyjnych marki Fuji Electric. W kolejnych latach zakres oferowanych produktów poszerzył się także o urządzenia wentylacyjne szwedzkiego producenta Östberg. Rozpoczęto także własną produkcję stalowych elementów wentylacyjnych.  Z hurtowni chłodniczej firma stała się dostawcą produktów z branży HVACR. Na przestrzeni lat, rozwój ten przyczynił się do powstania struktury Grupy Iglotech, składającej się z czterech spółek, ściśle współpracujących ze sobą – Iglotech, Refsystem, Neovent oraz Refrigas. Stale poszerzano ofertę produktową oraz budowano rozległą sieć dystrybucji krajowej i zagranicznej. Ekspansję na sam szczyt i wiodącą pozycję firmy na rynku w Polsce ugruntowała wyłączna dystrybucja systemów klimatyzacji i pomp ciepła Haier przez spółkę Refsystem.

Produkcja elementów wentylacyjnych

Chęć nieustannego rozwoju doprowadziła Iglotech do powołania własnej produkcji elementów wentylacyjnych. Tym samym powstał nowoczesny park maszynowy w Grudziądzu realizujący produkcję elementów instalacji wentylacyjnej Forvent, gwarantujący najwyższą dostępną na rynku jakość oraz szczelność produktów. Oferta została dopasowana do potrzeb wszystkich odbiorców – od rozwiązań standardowych przez indywidualne zamówienia elementów specjalnych, aż po kompletne systemy wentylacyjne. Dzięki czemu Iglotech oferuje kompleksowe zaopatrzenie każdej inwestycji.

Ogólnopolska sieć sprzedaży

Atrakcyjna oferta produktowa oraz obsługa Klienta na najwyższym poziomie sprawiła, że systematycznie powiększało się grono odbiorców, również z dalszych regionów Polski. Poskutkowało to powołaniem do życia nowych oddziałów hurtowni Iglotech.  W 2005 r. powstał oddział w Katowicach, a rok później w Warszawie. Pozwoliło to  objąć zasięgiem sprzedaży regiony Polski południowej i centralnej.  Naturalną koleją rzeczy były następne oddziały w Polsce zachodniej. W kolejnych latach powstały oddziały we Wrocławiu i Poznaniu. Zapotrzebowanie na produkty branży HVAC&R stale rosło, koniunktura sprzyjała odważnym decyzjom, a firma chciała dotrzeć z całym asortymentem do jak największego grona Klientów. Skutecznie realizowana strategia pozwoliła na otwarcie oddziałów w największych miastach Polski: Łodzi, Rzeszowie, Lublinie, Krakowie. Kolejne oddziały uzupełniały mapę Polski, aż w 2016 roku powstał oddział obsługujący Trójmiasto z siedzibą w Gdyni. Sieć hurtowni Iglotech rozwinęła się na skalę ogólnopolską, tym samym gwarantując sprawną i szybką obsługę Klientów. Dynamiczny i rozwojowy rok 2022 przyniósł decyzję o powstaniu kolejnego, 14 już oddziału hurtowni – tym razem w Szczecinie.

“Inwestujemy w przyszłość – wyznaczamy trendy”

Odważne decyzje i strategiczne ruchy w historii Grupy Iglotech  zapewniły wysokie wolumeny sprzedaży, włącznie z dotarciem do segmentu odbiorców hurtowych. Dzięki zdobytemu doświadczeniu wyprzedzamy wymogi i oczekiwania rynkowe.  Przewidując trendy po raz kolejny Iglotech podjął strategiczne przedsięwzięcie. Już w 2017 r. poszerzyliśmy asortyment w zakresie systemów ogrzewnictwa o powietrzne pompy ciepła.

Zaufany Partner w biznesie

Wraz z rozwojem firmy na przestrzeni lat wdrażano kolejne projekty, których celem było świadome zarządzanie jakością i wszystkimi procesami zachodzącymi w tak dużej strukturze. W latach 2003-2007 wprowadzono system zarządzania jakością ISO9001, system zarządzania środowiskowego ISO14001 oraz nowe oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem. Następnie wprowadzono systemy klasy ERP- Comarch XL, WMS, CRM i programy sprzedażowe. Rosnąca pozycja firmy umożliwiła członkostwo w najbardziej opiniotwórczych organizacjach takich jak PORT PC, Krajowe Forum Chłodnictwa czy też Stowarzyszenia Polska Wentylacja. Skutecznie realizowana strategia rozwoju firmy, jak i dobra organizacja pracy z roku na rok przynosiła coraz to lepsze wyniki, co potwierdzają systematycznie otrzymywane wyróżnienia i  najważniejsze nagrody branży HVAC&R – Delty, Gazele Biznesu, Orły Hurtownictwa, czy Diamenty Forbesa.  

 

Rzetelny Pracodawca 

Iglotech z małej, kilkuosobowej, rodzinnej firmy, przeistoczył się w ciągu 30 lat w sieć spółek zatrudniającą blisko 300 osób. Duże zmiany organizacyjne w strukturze i  wzrost zatrudnienia to naturalne następstwa rozwoju hurtowni. Zaangażowanie pracowników z naciskiem na budowanie trwałych relacji i wykwalifikowana kadra, w tym doświadczeni doradcy techniczni, handlowi, produktowi, stanowią solidny filar naszej firmy, dający Iglotech istotną przewagę konkurencyjną. Już w 2006 roku Iglotech otrzymał tytuł Solidnej Firmy oraz został nominowany do tytułu Solidny Pracodawca.

Aby osiągnąć sukces, nie musisz robić niezwykłych rzeczy. Po prostu rób zwykłe rzeczy niezwykle dobrze

„Zrównoważony rozwój planem na kolejne lata działalności”

Przez 30 lat wiele się zmieniło – począwszy od otoczenia biznesowego, przez sprzyjające regulacje prawne UE i trendy z zakresu energooszczędnych technologii, aż po zmianę świadomości inwestorów w zakresie komfortu i wygody. Cieszy nas fakt, że zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania stale rośnie. Oznacza to, że Inwestorzy chcą budować nowocześnie, lecz także energooszczędnie, z poszanowaniem  środowiska naturalnego. A to gwarantują wyłącznie urządzenia najwyższej jakości.