Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – na czym polega?

Najskuteczniejszym i jednocześnie najbardziej energooszczędnym systemem wentylacji budynku jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Na czym dokładnie polega? Poznaj odpowiedź na pytanie, jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – o co w tym chodzi?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system, zapewniający kontrolowaną wymianę powietrza w budynku. To idealne, komfortowe w użytkowaniu rozwiązanie, dzięki któremu zapewnimy sobie zdrowie, wygodę, a także spore oszczędności.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją polega na dostarczeniu świeżego powietrza do każdego pomieszczenia w budynku przy jednoczesnym usunięciu z domu powietrza zużytego. Świeże powietrze, które dostarczane jest z zewnątrz zostaje poddane filtracji, ogrzaniu, a następnie zostaje dostarczone za pomocą kanałów wentylacyjnych do każdego pomieszczenia w domu.

Postaw na zaawansowane technicznie, wydajne rozwiązanie na miarę XXI wieku.

Sprawdź nowoczesne centrale z odzyskiem ciepła i zmniejsz swoje rachunki za prąd!

Projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest możliwa dzięki centrali wentylacyjnej, zwanej potocznie rekuperatorem. To w jej wnętrzu, dokładnie w wymienniku ciepła, dochodzi do odzyskania energii cieplnej i przekazania jej do strumienia świeżego powietrza. Dzięki temu powietrze jest już wstępnie ogrzane. W kolejnym kroku temperatura powietrza za pomocą nagrzewnicy zostaje zwiększona do zadanej temperatury. Tak ogrzane już powietrze trafi kanałami wentylacyjnymi do każdego pomieszczenia w budynku, zapewniając komfort zdrowego i świeżego powietrza w domu.

Centrala wentylacyjna jest również wyposażona w dokładne filtry, dzięki czemu dostarczone z zewnątrz powietrze jest przefiltrowane i oczyszczone z pyłków, zarodników grzybów i pleśni. Przepływ powietrza w wentylacji mechanicznej jest wymuszony pracą wentylatorów, które tłoczą powietrze lub je wyciągają z budynku. Ochronę przed hałasem stanowią tłumiki.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – korzyści

Wymieniając zalety wentylacji mechanicznej, nie można nie wspomnieć o tym, jak wpływa ona na koszty ogrzewania. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zapewnia wydajną wentylację, niezależną od warunków atmosferycznych.

Bez względu na porę roku. Dodatkowo zapewnia znaczną redukcję kosztów niezbędnych do pokrycia strat ciepła pochodzących od wentylacji. Z uwagi na sposób, w jaki działa rekuperacja, odzysk ciepła wynosi od 85% do nawet 95%. Co pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd, a co za tym idzie kosztów ogrzewania nawet o 30%.

Wybierz niezawodny system wentylacji z rekuperacją i zacznij oszczędzać.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej i uzyskać pomoc wykwalifikowanych specjalistów.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła a wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna, która funkcjonowała przez wiele lat w budownictwie jednorodzinnym była instalacją, która generowała największe straty ciepła w domu. Przy korzystaniu z wentylacji grawitacyjnej nawet 35% strat ciepła z budynku uciekało przez kominy wentylacyjne.

Dodatkowo w ostatnich latach wiele budynków zostało poddanych termomodernizacji, co oznacza, że stały się bardziej szczelne. Jednocześnie zmniejszyła się przewiewność takich pomieszczeń, co niestety sprzyja ich zawilgoceniu i rozwojowi grzybów. W związku z powyższym powstała wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która dzięki pracy centrali wentylacyjnej, dostarcza zawsze odpowiednią ilość świeżego powietrza do pomieszczeń, jednocześnie wyciągając zużyte powietrze z budynku.

Oszczędności generowane są dzięki odzyskowi ciepła. Centrala wentylacyjna, a dokładniej rzecz ujmując wymiennik ciepła, znajdujący się w jej centrum, odbiera ciepło z powietrza zużytego, i przekazuje je do powietrza świeżego, czerpanego z zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – czy warto?

Dobrze dobrany projekt wentylacji mechanicznej i jej wykonanie zapewnia skuteczne wietrzenie budynku, niezależnie od warunków atmosferycznych, zapewniając zawsze wysoki komfort zdrowego i świeżego powietrza oraz dobrego samopoczucia. Rekuperacja to także sposób na lepszą energooszczędność budynku niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Systemy tego typu są łatwe w czyszczeniu i konserwacji, co daje gwarancję ich optymalnego działania.

Odpowiednia wentylacja zapewniająca komfort przebywania w budynku i poprawiająca ogólny komfort życia to w związku z tym warta rozważenia inwestycja.

W naszej ofercie znajdują się centrale wentylacyjne, które spełniają warunki programu Czyste powietrze, w związku z czym możliwe jest uzyskanie na nie dofinansowania z tego tytułu. Czyste powietrze to rządowy program, pozwalający na uzyskanie dopłat na m.in. termomodernizację nieruchomości.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Klientów

Co składa się na system wentylacji mechanicznej?

Każdy system wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła może wyglądać inaczej, w zależności od budynku, w którym ma się znajdować i preferencji inwestora. Podstawą jego działania jest zawsze centrala wentylacyjna, którą dopełniają między innymi sterowniki, zewnętrzne czerpnie, filtry, czujniki temperatury, nagrzewnice i nie tylko, zapewniające wentylację mechaniczną poszczególnych pomieszczeń.

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła?

Dokładny koszt całej instalacji zależy od indywidualnych warunków i potrzeb kupującego, a także rozmiaru inwestycji. Wpływa na niego między innymi typ wybranej centrali oraz sterowników, a także ilość i rodzaj potrzebnych akcesoriów. Wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła pozwala na znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, w związku z czym jej koszt zwraca się wraz z czasem.

Jak przebiega montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją?

Łatwy w montażu system wentylacji pozwala na szybką i bezproblemową realizację inwestycji. Kluczem do skutecznego montażu jest dobry projekt instalacji, zapewniający maksymalną wydajność i optymalne rozmieszczanie wszystkich elementów, takich jak centrala, sterowniki czy czujniki i termostaty. To na podstawie przekazanego projektu wykonywana jest całościowa wycena systemu wentylacji mechanicznej.