Warunki techniczne WT2021

Dlaczego Warunki Techniczne 2021 budzą już w tym momencie tak wielkie zainteresowanie wśród inwestorów planujących budowę bądź remont domu? Jakie założenia trzeba spełnić, by zaprojektować i wybudować dom zgodny z WT2021?

Nowe standardy budowlane, nazywane Warunkami Technicznymi 2021, są kontynuacją realizowania przez Polskę wspólnej polityki ekologicznej Unii Europejskiej. Zakłada ona stopniowe zaostrzanie parametrów technicznych materiałów budowlanych  i instalacji wykorzystywanych w trakcie budowy domu. Nowelizacja standardów odbywa się co kilka lat, a jej efektem mają być coraz to bardziej energooszczędne budynki, wykorzystujące energię m.in. z odnawialnych źródeł energii.

Dom spełniający Warunki Techniczne 2021

Kogo dotyczyć będą WT2021?

  • Każdego, kto będzie zainteresowany budową domu i uzyska pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021 r.;
  • w przypadku rozpoczęcia drogi administracyjnej w celu budowy domu według starych zasad, jednak brak jej sfinalizowania w postaci pozwolenia na budowę wydanym przed 01.01.2021 r. również skutkować będzie wymogiem dostosowania projektu do nowych wytycznych;
  • każdy, kto będzie chciał rozbudować dom po 1 stycznia 2021 lub zmodernizować.

WT2021 – jakie są wymagania?

Wśród najważniejszych założeń nowych standardów budowlanych są:

  1. Zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych (U).
    Innymi słowy zmniejszenie ilości ciepła, które ucieka z budynku na zewnątrz. Im niższa wartość współczynnika, tym mniejsze straty ciepła. Jak można go osiągnąć? Poprzez izolację (wysokiej jakości materiałów) ścian zewnętrznych, podłóg oraz dachu. Dzięki skutecznej izolacji możliwe będzie skuteczne utrzymaniem ciepła wewnątrz budynku.
  2. Zmniejszenie wartości współczynnika Ep
    określającego maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. Wartość współczynnika Ep zmieniała się następująco:

2021 – 70 kWh/m2 x rok

2017 – 95kWh/m2 x rok

2014 – 120 kWh/m2 x rok

Wykresy, WT2021

Jakie rozwiązania umożliwiają budynkom sprostanie nowym standardom?

Modernizację pieców grzewczych, zmierzając do ogrzewania domu piecem na pellet lub pompą ciepła.

Po 2021 roku wyzwaniem stanie się ogrzewanie mieszkań. Tradycyjne kotły zasilane węglem lub drewnem czy ostatnio popularne kotły gazowe, nawet o najwyższej sprawności, nie będą w stanie sprostać restrykcyjnym normom. Spełnienie wymagań WT 2021 będzie wymagało udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym domu. Co to oznacza w praktyce dla osób rozpoczynających dzisiaj budowę domu? Możliwe będzie ogrzewanie domu piecem na pellet lub pompą ciepła.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła powietrze-woda?

Pompa ciepła powietrze-woda  jest urządzeniem, które doskonale wpisuje się w standard WT 2021. Pozwala ona uzyskać niski współczynnik EP budynku, jest przy tym wysoce efektywna i funkcjonalna. To doskonały wybór dla użytkowników oczekujących wysokiego komfortu użytkowania. Pompa ciepła to urządzenie funkcjonalne (3 w 1 – ogrzewa budynek, podgrzewa wodę, chłodzi), wygodne (kompatybilne m.in. z ogrzewaniem podłogowym) i prosta w obsłudze (pełna automatyka urządzenia). Pompy ciepła to urządzenia o niskich kosztach eksploatacyjnych, które pozwolą spełnić wymogi WT2021.

Dowiedź się więcej na temat pomp ciepła 

Zastosowanie grubszej warstwy termomodernizacyjnej wykonanej z wysokiej jakości materiałów izolacyjnych

Zmniejszenie zapotrzebowania nieruchomości w energię

Innymi słowy trzeba będzie zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego w energię pierwotną, dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań. Pamiętać należy o tym, że największy udział w zużyciu energii pierwotnej w domu mają właśnie systemy grzewcze oraz wentylacyjne, duże znaczenie będzie mieć oczywiście rekuperacja – czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dowiedź się więcej.

Wentylacja mechaniczna w domu

Jest to jedna z instalacji, która pozwoli uzyskać niski współczynnik Ep budynku.
Rekuperacja nie tylko zapewnia w domu zawsze świeże i zdrowe powietrze, lecz dzięki odzyskowi ciepła z powietrza wywiewanego pozwala na oszczędności – nawet o 30% niższe rachunki za prąd.

Dzięki montażowi systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na poziomie 86-95%, do ogrzania budynku potrzeba mniej energii, niż  w budynku z wentylacją grawitacyjną.

Wybierz wysokiej klasy centrale wentylacyjna z  z oferty Östberg i Neovent

Dzięki zastosowaniu wysokoefektywnych rozwiązań w postaci rekuperacji, pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznej żaden inwestor nie musi obawiać się WT2021. Wręcz przeciwnie  instalacje  spełniające surowe normy WT2021, pozwolą inwestorowi na znaczne oszczędności w rachunkach za prąd, a dodatkowo wpłyną pozytywnie na środowisko naturalne poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.