System wentylacji mechanicznej do domu – projektowanie

Dzisiaj komfort życia w naszych domach to w znacznej mierze jakość powietrza, jakim na co dzień oddychamy. Nowoczesne technologie pozwalają nam w łatwy sposób osiągnąć komfortową przestrzeń w naszym domu. Wentylacja mechaniczna to nie tylko synonim nowoczesności i ekologii, to także realna oszczędność i najbardziej efektywny sposób wymiany powietrza wewnątrz pomieszczenia. Stała cyrkulacja powietrza wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci, co z kolei zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów.

Projekt wentylacji mechanicznej do domu

Co trzeba zrobić, żeby mieć świeże powietrze w swoim domu?

Chcąc mieć świeże powietrze w domu, trzeba zacząć od zaprojektowania całego systemu wentylacji mechanicznej, który uwzględni podstawowe parametry urządzenia oraz rodzaj i rozprowadzenie kanałów.

Precyzyjne, fachowe wyliczenia pozwolą na dobranie rekuperatora o odpowiedniej mocy – zbyt duża moc to droższe urządzenie i większy pobór energii, zbyt mała – niewystarczająca wymiana powietrza, a w konsekwencji źle działająca wentylacja. Nie za drogi – czyli zaprojektowany w taki sposób, by nie generował zbyt dużych kosztów.

Dlaczego powietrze w domu powinno być świeże?

Celem systemu wentylacji mechanicznej jest zapewnienie domownikom świeżego powietrza przez całą dobę. Prawidłowa wentylacja w domu może bowiem pozytywnie wpływać na zdrowie osób, które przebywają w pomieszczeniu. Obecnie wiele osób spędza w domu znaczną część swojego dnia. Pracujemy i uczymy się zdalnie, organizujemy spotkania z bliskimi i po prostu relaksujemy się w domowym zaciszu. Świeże powietrze w domu ma duży wpływ na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie.

Zbyt długie przebywanie w źle wentylowanym domu może powodować:

  • bóle głowy,
  • senność,
  • zmęczenie,
  • nasilające się alergie,
  • ogólne złe samopoczucie.

Dobrze zaprojektowana wentylacja eliminuje takie problemy, jak skraplanie się pary wodnej na szybach okiennych oraz wnikanie wilgoci w mury budynku co może być powodem uszkodzenia konstrukcji nieruchomości. Jak wiadomo wilgoć i zła wentylacja sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni, które są niebezpiecznymi alergenami. Jeśli zdrowie Twoje oraz Twoich bliskich nie jest Ci obojętne, to powinieneś zadbać o dobrą wentylację w domu. Może Ci to zapewnić dobrze zaprojektowany system wentylacji mechanicznej.

Zadbaj o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Zainwestuj w najlepszy system wentylacji mechanicznej i ciesz się świeżym powietrzem przez cały czas. Zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić – skontaktuj się z nami!

Z czego składa się cały system wentylacji mechanicznej?

Projektowanie systemu wentylacji mechanicznej

Cały system wentylacji mechanicznej do domu jednorodzinnego składa się z:

Na rynku dostępny jest również innowacyjny i dyskretny system dystrybucji powietrza Forvent Reku Pro.

Centrala wentylacyjna:

Serce i mechanizm instalacji wentylacji w domu. Urządzenie składa się z sekcji nawiewnej i wywiewnej oraz systemu automatyki sterującej. Przepływ powietrza w instalacji jest realizowany za pomocą wentylatorów, które tłoczą powietrze lub je wyciągają. Ochronę przed zanieczyszczeniami stanowią filtry, a przed hałasem tłumiki.

Część nawiewna:

Zapewnia nawiew powietrza do pomieszczeń. Powietrze pobierane z zewnątrz poprzez czerpnię jest przekazywane do centrali i poddawane odpowiedniej obróbce. Zostaje oczyszczone dzięki filtrom powietrza oraz ogrzane za pomocą nagrzewnicy.

Część wywiewna:

Do sekcji wyciągowej, doprowadzane jest powietrze wywiewane z pomieszczeń, czyli zużyte. Wentylator wywiewny transportuje powietrze przez wymiennik i wywiewa je na zewnątrz, poprzez wyrzutnię.

Wentylacja mechaniczna w domu

Pozostałe elementy instalacji wentylacji:

Układ wentylacji z odzyskiem ciepła, oprócz centrali, składa się dodatkowo z różnych elementów, które służą do rozprowadzenia powietrza w budynku i odprowadzenia go na zewnątrz.

Czerpnia:

Jest to element, przez który wprowadzane jest powietrze do budynku. Czerpnię montuje się w ścianie zewnętrznej, dachu lub nad powierzchnią terenu. Ważne, by czerpnia znajdowała się od strony północnej, dzięki czemu będzie czerpać powietrze stosunkowo chłodne, co w lecie jest szczególnie istotne.

Kanały:

Czyli przewody wentylacyjne. Służą do dystrybucji powietrza w budynku. Prowadzone są od czerpni do centrali oraz od centrali do końcowych elementów instalacji. Nazywane są kanałami nawiewnymi. Zużyte powietrze z pomieszczeń prowadzone jest do centrali kanałami wywiewnymi. Ostatni odcinek kanału, który prowadzi powietrze z centrali na zewnątrz budynku, to kanał wyrzutowy, zakończony wyrzutnią.

Kratki wentylacyjne oraz anemostaty:

To elementy nawiewne i wywiewne, które służą do rozprowadzenia powietrza w pomieszczeniu. Kratki montuje się w ścianach, stropach lub bezpośrednio na kanałach. Anemostaty umieszcza się w sufitach podwieszanych. Elementami regulującymi ilość przepływającego powietrza są przepustnice oraz regulatory przepływu.

Wyrzutni powietrza:

Jest końcowym elementem instalacji wywiewnej. Wyglądem przypomina czerpnię, jednak kierunek przepływu powietrza jest odwrotny. Poprzez wyrzutnię odprowadza się zużyte powietrze z budynku. Montuje się ją jako element ścienny lub dachowy, ale oddalony od czerpni i okien, dzięki czemu nie będzie wywierać szkodliwego wpływu na otoczenie.

Czy można stworzyć system wentylacji mechanicznej w istniejącym domu?

Najlepszym momentem na montaż systemu wentylacji jest czas projektowania lub budowy domu. Nie oznacza to jednak, że osoby, które już od wielu lat mieszkają w danej nieruchomości, nie mogą zamontować w niej dobrego systemu wentylacji. W przypadku już istniejących domów montaż wentylacji wymaga więcej wysiłku jednak zalety, jakie ma świeże powietrze w domu, mogą wynagrodzić ten wysiłek.

Podstawą jest stworzenie dobrego projektu wentylacji mechanicznej. Dzięki temu będzie można dokładnie określić miejsca, w których będą przebiegać kanały wentylacyjne i gdzie będzie znajdowała się czerpnia i wyrzutnia.

Istnieje kilka sposobów na montaż wentylacji mechanicznej w istniejącym domu. Są one mniej lub też bardziej inwazyjne, a to, który z nich zostanie wykorzystany, zależy przede wszystkim od samej nieruchomości. Oczywiście w wyborze najlepszego sposobu montażu, a także w doborze elementów systemu pomagają specjaliści.

Wentylacja mechaniczna w domu – dlaczego warto?

Zamontowanie wentylacji mechanicznej w domu jest dobrym pomysłem z wielu względów. Ma ona przewagę nad naturalną wentylacją, ponieważ:

  • działa niezależnie od warunków pogodowych – domownicy bez przerwy mogą cieszyć się świeżym powietrzem.
  • można regulować poziom wilgotności powietrza – wystarczy zwiększyć lub zmniejszyć strumień wentylacyjny, aby w domu nie było zbyt wilgotno i nie tworzyły się grzyby oraz pleśń.
  • daje możliwość zmniejszenia rachunków za ogrzewanie – jest to możliwe w przypadku systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła.

Kompleksowe systemy wentylacji do domów jednorodzinnych

Coraz częściej w rekuperacji stosuje się system kanałów i kształtek z tworzyw sztucznych, czyli System Forvent Reku Pro. Oprócz podstawowych elementów są dostępne skrzynki rozprężne, rozdzielacze oraz kanały elastyczne. Sprzyja to łatwemu i szybkiemu montażowi. Łączenie elementów odbywa się na wcisk. Dodatkowo dużym atutem całego systemu jest fakt, że system schowany jest w wylewce lub w stropie.

System Forvent Reku PRO

To elementy wentylacyjne pozwalające na dokładną dystrybucję powietrza szczególnie w domu, gdzie istotna jest estetyka. System składa się z 11 podstawowych elementów, z których można zbudować skrzynkę rozprężną lub rozdzielacz o dowolnej liczbie króćców przyłączeniowych.

Elementy wentylacyjne w posadce

Forvent Reku PRO umożliwia łatwe i szybkie czyszczenie, ponadto powłoka ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, co znacznie wpływa na zachowanie odpowiedniej higieny. Uproszczony został montaż, dzięki zastosowaniu metody wciskowej, niepotrzebne jest korzystanie z profesjonalnych narzędzi. Ograniczona do minimum ilość łączeń oraz kształtek, a także łagodne łuki rozprowadzanych przewodów gwarantują niewielkie straty ciśnienia. System wyróżniają bardzo dobre właściwości akustyczne i brak możliwości pojawienia się korozji.

Katalog Forvent Reku – POBIERZ TUTAJ

Jakość Forvent Reku PRO potwierdza 30 lat gwarancji na system. System jest kompatybilny ze wszystkimi centralami wentylacyjnymi znajdującymi się w ofercie Iglotech (NeoventOstberg).
Obejrzyj filmik z montażu Forvent Reku

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Klientów:

Czy system wentylacji zepsuje estetykę wnętrza i jest wymagający w konserwacji?

W system wentylacji warto zainwestować przede wszystkim dla zdrowia – swojego oraz najbliższych. Zła wentylacja w pomieszczeniu może bowiem pogarszać samopoczucie, a nawet zdrowie i może powodować: bóle głowy, zmęczenie, senność. Oprócz tego dobrze zaprojektowana wentylacja zapobiega powstawaniu wilgoci na murach budynku, co po pewnym czasie mogłoby zaszkodzić konstrukcji budynku. Wilgoć sprzyja też rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą być niebezpieczne dla domowników.

Dlaczego warto zainwestować w system wentylacji mechanicznej?

W system wentylacji warto zainwestować przede wszystkim dla zdrowia – swojego oraz najbliższych. Zła wentylacja w pomieszczeniu może bowiem pogarszać samopoczucie, a nawet zdrowie i może powodować: bóle głowy, zmęczenie, senność. Oprócz tego dobrze zaprojektowana wentylacja zapobiega powstawaniu wilgoci na murach budynku, co po pewnym czasie mogłoby zaszkodzić konstrukcji budynku. Wilgoć sprzyja też rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą być niebezpieczne dla domowników.

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna?

Na system wentylacji mechanicznej składa się wiele elementów, jednak jednym z ważniejszych jest rekuperator. Korzystając z naszych usług, możesz mieć pewność, że doświadczone osoby wykonają dokładne wyliczenia, co pozwoli na dobranie rekuperatora o odpowiedniej mocy – nie za dużej i nie za małej. Cena takiego urządzenia wynosi kilka tysięcy złotych.

Nasza firma zawsze proponuje klientom urządzenia, które nie są bardzo drogie, a jednocześnie cechuje je wysoka jakość i nie generują dużych kosztów podczas użytkowania. Do kosztów wentylacji mechanicznej należy doliczyć też koszt wykonania instalacji przez fachowców. Zachęcamy do kontaktu w celu zapoznania się z szacowanym kosztem wentylacji mechanicznej dla Twojego domu.