Neoheat – ciche pompy ciepła w ofercie Iglotech

Coraz więcej inwestorów zainteresowanych pompami ciepła przywiązuje uwagę do głośności ich pracy. Nic w tym dziwnego, urządzenia te są coraz popularniejsze, przez co coraz częściej trafiają również do gęstej zabudowy, w której emisja dźwięku ma dużo większe znaczenie dla użytkownika, jak i jego sąsiadów.

Co znaczy – cicha pompa ciepła?

Głośność to pojęcie względne, zależne od osobistych preferencji, jednak aby zobiektywizować nieco ten parametr, warto odwołać się do regulacji prawnych. Zgodnie z przepisami emitowany hałas nie powinien przekraczać 55 dB w dzień i 45 dB w nocy – w przypadku zabudowy wielorodzinnej. W obszarze zabudowy jednorodzinnej wymogi są nieco bardziej rygorystyczne – 50 dB za dnia i 40 dB nocą. Trzeba jednak zaznaczyć, że podane wartości dotyczą pomiaru na samej granicy działki budowalnej i należy mieścić się w „widełkach” przy założeniu uśrednionych wyników z 8 h pracy w dzień i 1 h pracy w nocy.

Pompy ciepła Neoheat znajdujące się w ofercie hurtowni klimatyzacyjno-wentylacyjnej Iglotech ze spokojem spełniają te normy. Należy również pamiętać, że wraz z oddaleniem urządzenia od krawędzi działki natężenie dźwięku maleje, co jeszcze bardziej ułatwia przestrzeganie prawa. Przyjmuje się, że odbywa się to proporcjonalnie do kwadratu odległości od źródła emisji hałasu. Uproszczone rachunki zakładają, że już 10 m dalej hałas będzie mniejszy o 20 dB względem głośności 1 m od miejsca postawania dźwięku.

Trzeba jednak pamiętać, że wymogi prawne to nie wszystko i warto także podczas instalacji pomyśleć o komforcie sąsiadów, dlatego zalecamy wybór cichych pomp ciepła.

Dlaczego pompa ciepła hałasuje?

Urządzenie w czasie pracy musi generować dźwięk, nie każdy jednak wie, które komponenty są za to odpowiedzialne, a co za tym idzie, na które elementy konstrukcyjne pompy ciepła trzeba zwracać uwagę przy zakupie, by ich działanie było możliwie jak najmniej słyszalne.

Źródłem hałasu jest w największym stopniu sprężarka. Szczególnie odczuwalne może być, kiedy zwiększa ona swoje obroty. Ponadto odpowiada za przesył ciepła, co czasem sprzyja powstawaniu rezonansu, a tym samym emisję niepożądanych dźwięków. Jeśli chce się znacznie zimniejszych hałas pracy sprężarki, powinno się szukać modeli typu inwertowego o niskiej prędkości obrotowej, ponieważ są one cichsze.

Dźwięki generują także wentylator (jego wirnik) i parownik. Jeśli pompa ciepła dysponuje tymi elementami o większej powierzchni – będą one mniej hałasować. Warto także nadmienić, że reszta komponentów wchodzących w skład pompy ciepła może dodatkowo stanowić tzw. wtórne źródło dźwięku, przede wszystkim za sprawą przenoszenia wibracji (szczególnie jeśli zostały źle zamontowane lub są niskiej jakości). Dlatego nie warto inwestować w tańsze pompy ciepła, które mogą być gorzej wykonane.

Ostatnią rzeczą, która może zarówno pomóc w zmniejszeniu głośności urządzenia, jak i zwiększyć problem jest miejsce montażu pompy ciepła. Słabo izolowane metalowe konstrukcje, utwardzane (np. betonowe) przeszkody w okolicy jednostki będą powodowały odbijanie dźwięku, a tym samym jego wzmocnienie. Warto instalować pompy na otwartej przestrzeni, a wokół nich umieszczać tylko obiekty dobrze pochłaniające dźwięk, jak rośliny (np. krzewy), maty czy pianki akustyczne.

Cicha powietrzna pompa ciepła Neoheat Eko Mono R290

Na głośność działania pompy ciepła ma również wpływ obecny w niej czynnik chłodniczy. Dlatego marka Neoheat zdecydowała się postawić na najnowocześniejsze rozwiązania i w swoim najnowszym urządzeniu stosuje czynnik R290 (propan). Jest on nie tylko proekologiczny, ale także cichszy od tradycyjnych rozwiązań. Wykorzystująca go pompa ciepła Eko Mono R290 Neoheat pracuje dzięki niemu nawet 10 dB ciszej niż starsze jednostki typu split. Dodatkowymi zaletami R290 są także niskie koszty eksploatacyjne (za sprawą naturalnego pochodzenia czynnika) oraz wysoka wydajność pracy.

Prócz tego Neoheat Eko Mono R290 dysponują świetną konstrukcją, zrealizowaną z myślą o cichym funkcjonowaniu. Na ich wyposażeniu znalazła się inwertowa sprężarka oraz duże wentylatory i parowniki. Z kolei sama bryła jednostki i jej drobiazgowe wykonanie eliminuje możliwość rezonowania elementów układu.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym model Neoheat Eko Mono R290 8 osiągnął poziom mocy akustycznej dla jednostki wewnętrznej na poziomie 23 dB(A) i 57 dB(A) dla jednostki zewnętrznej, co czyni urządzenie jednym z cichszych na rynku. Wskazane wartości można porównać do głośności, jaką generuje lodówka, zwyczajny, domowy wentylator czy przeciętna rozmowa.

Ciche pompy ciepła Neoheat dobrze sprawdzą się u Klientów poszukujących systemów odpowiednich do montażu w gęstej zabudowie wielorodzinnej, gdzie odległości do działki sąsiada są niewielkie.