Klimatyzator z funkcją grzania!

To, że klimatyzacja pozwala nam przetrwać upalnie dni oraz zapewnia nam pełen komfort w naszych pomieszczeniach to wszyscy wiemy. Jednak nowoczesne technologie w dzisiejszych czasach dają nam jeszcze więcej możliwości, które świetnie sprawdzają się np. w okresie jesienno-zimowym, kiedy to temperatura spada. Co warto wiedzieć na ten temat?

Ogrzewanie klimatyzatorem – na czym to polega?

Klimatyzator to po prostu pompa ciepła powietrze – powietrze, która ma zawór 4-drogowy, za pomocą którego można tak samo chłodzić jak i grzać.

Kiedy wykorzystujemy tryb chłodzenia, jednostka wewnętrzna działa jako parownik, a zewnętrzna pełni rolę skraplacza. Natomiast w trakcie włączonej funkcji grzania następuje zamiana. Jednostka zewnętrzna odpowiedzialna jest za pobieranie energii cieplnej oraz przetransferowanie jej do wewnętrznej jednostki, której zadaniem jest ogrzanie pomieszczenia .Sprawdź jak uzyskać dotację na klimatyzator czyli pompę ciepła powietrze-powietrze

Ogrzewanie klimatyzatorem – wydajne i ekologiczne rozwiązanieKlimatyzatory ścienne w trakcie pracy nie wydzielają żadnych spalin ani pyłów, a dzięki nałożonym normom w sprzedaży, wkrótce znajdować się będą wyłącznie modele wykorzystujące czynnik chłodniczy R32. To gaz jednoskładnikowy, który nie tylko gwarantuje wydajniejszą pracę urządzenia, ale również może być wielokrotnie używany.

Ponadto, powietrze, jakie jest ogrzewane przez klimatyzator, przechodzi przez specjalny system filtracyjny, który jest w stanie zatrzymać niebezpieczne wirusy i nie dopuszcza do rozwoju bakterii. Dowiedź się więcej na ten temat.

Klimatyzator z funkcją  grzania – zakres temperatur?

Ogrzewanie klimatyzatorem to ciekawe rozwiązanie, ale musimy być świadomi ograniczeń, wynikających z parametrów technicznych urządzenia. Decydując się na klimatyzator z funkcją grzania, należy zwrócić uwagę na dopuszczalny zakres temperatur  podczas jego pracy. Najczęściej producenci oferują jednostki zewnętrzne, które działają do -15ºC. Niektóre modele mogą dawać ciepło nawet przy -25ºC. Jednostki stworzone specjalnie do grzania, mają także powiększony skraplacz oraz dodatkową grzałkę elektryczna. Poniżej granicznej temperatury większość klimatyzatorów wyłącza się automatycznie. Ogrzewanie klimatyzatorem najlepiej sprawdzi się w okresach przejściowych, kiedy temperatura na zewnątrz spada.

Ogrzewanie klimatyzatorem – najważniejsze funkcje

W przypadku, gdy zamierzamy wykorzystywać nasz sprzęt zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń, warto zadbać o to, aby miał on kilka określonych funkcji. Jakich?

  • Funkcja automatycznego przełączania po włączeniu funkcji, tryby chłodzenia i grzania są automatycznie przełączane stosowanie do ustawionych temperatur granicznych.
  • Tryb pełnej mocy praca przy maksymalnym przepływie powietrza i maksymalnej prędkości pracy sprężarki, pozwala szybko osiągnąć żądana temperaturę.
  • Wysoka klasa energetyczna.
  • Wydajna oraz stała praca nawet w niskich temperaturach – zastosowanie energooszczędnych technologii( dużego wymiennika ciepła, powiększonej sprężarki DC oraz inverterowej płyty PCB o wysokiej wydajności) układów sterowania w urządzeniach, gwarantuje skuteczność działania i minimalizację zużycia energii.
  • Wysoka wydajność wymiennika ciepła – duże zagęszczenie rur oraz wiele obiegów wymiennika. Wysokowydajny wymiennik ciepła zapewnia znaczną poprawę wymiany ciepła pomiędzy powietrzem, a czynnikiem chłodniczym. Rozdzielacz gwarantuje równomierne rozprowadzenie czynnika.

Jak ustawić klimatyzację na grzanie?

Klimatyzator z funkcją grzania zwykle jest zdalnie sterowany pilotem i wyposażony w elektroniczny termostat, który kontroluje temperaturę w danym pomieszczeniu. Aby ją utrzymać na wybranym poziomie, najczęściej wystarczy ją ustawić na wyświetlaczu pilota klimatyzatora.

W klimatyzatorze sterowanie Wi-Fi oznacza, że kontakt z klimatyzatorem może odbywać się na dwa sposoby, poprzez użycie nowoczesnego pilota bądź z wykorzystaniem smartfonu/tabletu. Jeśli zapomnisz wyłączyć klimatyzator lub chcesz kontrolować chłodzenie i ogrzewanie Twojego domu – nie ma problemu! Dzięki aplikacji FGlair możesz sterować klimatyzatorem z każdego miejsca, gdziekolwiek jesteś.

Inteligentne funkcje pozwalają na energooszczędną i dostosowaną do potrzeb użytkownika pracę urządzenia bez stałej kontroli. Wbudowany programator daje możliwość ustawienia czasu pracy.

Ogrzewanie klimatyzatorem – koszty

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że ogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych jest znacznie tańsze niż stosowanie grzejników elektrycznych. Koszty, które generuje klimatyzator z funkcją grzania zależą od klasy efektywności energetycznej urządzenia. Najwyższa to A+++. Im niższa, tym większe zużycie prądu, dlatego warto zapytać o ten parametr przed zakupem wybranego modelu.

Ciepło, które uzyskiwane jest za sprawą klimatyzatora z opcją grzania, jest znacznie tańsze niż to, które produkują grzejniki akumulacyjne, czy też elektryczne. W przypadku, gdy mówimy o ogrzewaniu domu za pomocą klimatyzatora, oszczędność może sięgnąć nawet 80 procent w porównaniu do grzejników elektrycznych. Klimatyzator o wydajności grzewczej 3,2 KW zużywa zaledwie 730 W. Co daje nam współczynnik COP – 4,38 (stosunek ilości energii cieplnej wyprodukowanej w całym sezonie grzewczym do pobranej w tym czasie energii elektrycznej. Przy czym im wyższa jest wartość tego sezonowego współczynnika, tym większa jest oszczędność energii elektrycznej), w rezultacie uzyskujemy ponad 4x więcej energii niż urządzenie pobierze.

W jaki sposób obliczyć koszty energii elektrycznej?

W tym celu należy odnaleźć na tabliczce znamionowej informacje odnoszące się do poboru mocy w czasie grzania, a także określić pare istotnych czynników wpływających na dobór urządzenia, takich jak jak: wymiary pomieszczenia oraz okien, nasłonecznienie, dodatkowe źródła ciepła (komputer, tv, itd.), liczbę osób. Przyjmuje się, że 1kW równa się ogrzaniu około 10m2 powierzchni i właśnie na tej podstawie jesteśmy w stanie oszacować, jak wiele będziemy zmuszeni płacić za dogrzewanie domu klimatyzatorem z funkcja grzania.

Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie klimatyzacją jest skuteczne i stosunkowo tanie względem kosztów prądu, który pobierze  np. farelka. Z obsługą urządzenia poradzi sobie każdy, jednostka wewnętrzna jest estetyczna, a samo powietrze wylotowe jest nie tylko ciepłe, ale również wolne od zanieczyszczeń. Nie sposób nie podkreślić, że jednorazowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych daje nam urządzenie całoroczne – korzystamy z niego latem i w chłodniejsze dni. Dowiedź się więcej: jaki klimatyzator ścienny wybrać do swojego domu.