Mój Prąd 5.0 – kiedy rusza i co się zmieniło?

Od 22 kwietnia 2023 r. można składać wnioski o dofinansowanie w ramach V edycji rządowego programu Mój Prąd! Beneficjenci mogą uzyskać dofinansowania na mikroinstalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła magazyny elektryczne oraz ciepła, system zarządzania energią HEMS/EMS, a także kolektory słoneczne.

Mój Prąd 2023 – podstawowe informacje

Mój Prąd to innowacyjny program mający za zadanie wspierać rozwój segmentu instalacji fotowoltaicznych. Jest on nadzorowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem programu jest zwiększenie produkcji zielonej energii. Beneficjentami dotacji mogą być osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które dysponują umową kompleksową lub umową sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej.

Infografika o dofinansowaniu Mój Prąd

Mój Prąd 5.0 ile zwrotu można otrzymać?

Maksymalne przewidziane dofinansowanie w 2023 r. to 58 000 zł. Wielkość kwoty zależna jest od poniesionych kosztów kwalifikacyjnych oraz rodzaju przeprowadzonej inwestycji.

Co to jest koszt kwalifikowany? Mój Prąd zakłada zwrot poniesionych wydatków na inwestycję w określonych ramach czasowych. W tym wypadku jest to okres od 01.02.2020 r. do dnia złożenia wniosku.

Dotacja na budowę instalacji fotowoltaicznej wynosi do 6 000 zł. Jeżeli decydujemy się połączyć ją z innymi elementami, możemy liczyć na aż 7 000 zł. Z kolei na magazyny ciepła uzyskamy do 5 000 zł, a w przypadku magazynów energii dotacja może wynieść do 16 000 zł. Wsparcie można uzyskać na zakup, dowóz oraz instalację urządzeń ujętych w regulaminie programu.

Mój Prąd 5.0, a oferta Iglotech

Warto nadmienić, że możliwe jest uzyskanie dofinansowania na wybrane modele pomp ciepła oraz klimatyzatory Fuji dostępne w ofercie Iglotech!

Dofinansowania w wysokości do 19.400 zł dotyczy pomp ciepła o podwyższonej klasie energetycznej (A++) w przypadku zainstalowanego magazynu energii. Są to Pompy Ciepła Neoheat takie jak: Neoheat Eko II, Neoheat Eko Mono oraz Neoheta Eko Mono R290, a także Neoheat Eko II Plus z wyłączeniem modelu  Neoheat Heavy. Na to urządzenie istnieje możliwość uzyskania dofinansowania w kwocie 12.600 zł.

Do klimatyzatorów (pomp ciepła powietrze-powietrze) o klasie efektywności energetycznej co najmniej A+ przysługuje dofinansowanie w wysokości 4.400 zł. W ofercie Iglotech są to klimatyzatory: ścienne(KGTE/KGCA, KETA/KETA, KETAB/KETA, KMCDN/KMCDN, KMTB/KMTA, KMTA/KMTA, KPCA/KPCA, KLCA/KLCA), kasetonowe(KVLA/KBTB, KVLA/KATA, KRLB/KBTB, KRLB/KATA), kanałowe(KLLAP/KBTB, 36KHTAP/KRTA, 36KMLA/KRTA), przysufitowe(36KRTA/KRTA,36KRTA/KQTA), oraz podłogowy KVCA/KVCA.

Jak złożyć wniosek Mój Prąd? Ile trwa rozpatrzenie wniosku?

Wnioski w celu uzyskania dotacji można składać od 22.04.2023 r. za pomocą Generatora wniosków o dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym celu należy poosiadać Profil Zaufany lub e-dowód. Aby dowiedzieć się jak złożyć wniosek o dofinansowanie polecamy zapoznać się z instrukcją na stronie programu.

Zapraszamy do zapoznania się oraz skorzystania z możliwości oferowanych przez program Mój Prąd 5.0!