Klimatyzator z wirusobójczą lampą UV-C

Klimatyzator chłodzi, grzeje i oczyszcza powietrze ale współczesne potrzeby świata potrzebują cały czas udoskonalania urządzeń. Dzięki pracy konstruktorów, inżynierów i projektantów firmy Haier możliwa jest dezynfekcja powietrza  za pomocą lampy UV-C, ten sposób znany jest nam od ponad 100 lat, natomiast 40 lat jest powszechnie stosowana w placówkach medycznych i miejscach, gdzie szczególnie ważna jest sterylność powietrza.

HAIER | STERYLIZACJA UV-C hamuje rozwój wirusa SARS-CoV-2 do 99,99%, co zostało oficjalnie potwierdzone certyfikacją globalnej organizacji badawczej Texcell S.A.

Certyfikat Texcell

Haier AC w listopadzie rozpoczęło oficjalną współpracę z Texcell S.A. w celu przeprowadzenia testów skuteczności technologii STERYLIZACJI UV-C, która jest używana w wybranych urządzeniach z szerokiej gamy klimatyzatorów Haier.  W profesjonalnym laboratorium badawczym Texcell w Paryżu zostały przeprowadzone Testy. W określonych warunkach laboratoryjnych technologia STERYLIZACJA UV-C zahamowała rozwój wirusa SARS-CoV-2 ze skutecznością do 99,998% w ciągu zaledwie 1 godziny[1]. Co plasuje HAIER na pozycji światowego lidera w dostarczaniu klimatyzacji z prozdrowotnymi funkcjami.

Certyfikat TEXCELL – Pobierz!

Opracowanie badań TEXCELL – Pobierz!

Oświadczenie Prasowe Haier – Pobierz!

[1] Celem przeprowadzonego badania była ocena efektów działania technologii STERYLIZACJA UV-C zastosowanej w urządzeniach klimatyzacyjnych HAIER w hamowaniu rozwoju koronawirusa.

[2] Od 1987 roku organizacja Texcell zapewnia oczyszczanie wirusobójcze oraz przeprowadzanie testów biobezpieczeństwa dla największych zakładów farmaceutycznych i biotechnologicznych w Europie, Azji i USA.

Technologia STERYLIZACJA UV-C dostępna jest w klimatyzatorach PEARL Plus, FLEXIS Plus White Matt, FLEXIS Plus Black Matt, oraz  FLEXIS Plus Silver Shine. 

Lampa UV-C – jak to działa?

Lampa UV-C czyli promieniowanie UV-C wykorzystuje światło o długości fal od 200 do 280nm. Jest to promieniowanie generowane przez Słońce, które jednak nie dociera na ziemię, dzięki warstwie ozonowej, chroniącej Ziemię. Sztucznym źródłem tego rodzaju  promieniowania są lampy rtęciowe, lasery oraz nowoczesne, biobójcze przepływowe lampy LED.

Technologia STERYLIZACJA UV-C emituje promienie o długości fali 270-280 nm. Lampa LED UV-C jest zamontowana na parowniku i generuje promienie w pobliżu wlotu powietrza, od prawej do lewej strony, tylko gdy funkcja jest włączona. Gdy powietrze przepływa przez obszar wystawiony na działanie promieni UV-C, technologia STERYLIZACJA UV-C natychmiast hamuje zagrożenia unoszące się w powietrzu. Dzięki czemu do pomieszczenia dostarczane jest zdrowe i świeże powietrze. STERYLIZACJA UV-C jest całkowicie bezpieczna dla osób przebywających w pomieszczeniu.

Choroby drobnoustrojowe przenoszone przez powietrze stanowią  jedno z głównych wyzwań dla zdrowia publicznego na świecie. – WHO

Wirusy to cząsteczki o mikroskopijnych rozmiarach, które zawierają kwasy nukleinowe DNA i RNA. Promieniowanie UV-C działa bezpośrednio na kwasy nukleinowe, w których zachodzi reakcja fotochemiczna prowadząca do uszkodzenia połączenia między kolejnymi nośnikami informacji w kwasie nukleinowym. Zmianie ulega struktura chemiczna, co skutkuje dezaktywacją wirusa, zabierając możliwość dalszego namnażania się i infekowania czyli jednym słowem wszystkie  wirusy, Dzięki temu tworzone są sterylne warunki zapobiegające rozwojowi bakterii, wirusów, czy też powstawaniu zakażeń.

Rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii

Wiemy wszyscy, że podstawową ochrona przed wirusami i bakteriami jest częste mycie rąk oraz dezynfekcja powierzchni wspólnych. Jednak nie zapominajmy, że wirusy głównie rozprzestrzeniają się droga kropelkowa. W trakcie rozmowy, kaszlnięcia czy kichnięcia, a ich żywotność wynosi od kilku godzin nawet do kilku dni. Wirusy i bakterie przenoszone są na obuwiu, ubraniach i w ten sposób dostają się do naszych domów.

Zanieczyszczenia z powietrza dostają się do górnych i dolnych dróg oddechowych. Zawarte w nim wirusy i bakterie powodują wiele problemów zdrowotnych m.in. alergie, astmę, zapalenie płuc, gruźlicę i wiele innych groźnych chorób.

Jak zapobiegać zakażeniom w pomieszczeniach?

Sterylizacja UV-C zabija do 99,9% wirusów i bakterii, dzięki czemu powietrze w naszym pomieszczeniu jest zdezynfekowane i bez szkodliwego działania na osoby czy też zwierzęta.

Wbudowana  lampa LED UV-C naświetla krótkofalowymi promieniami przepływające przez klimatyzator powietrze, w którym może znajdować się od 5-34% mikroorganizmów. Zasysane powietrze na pierwszym etapie jest filtrowane, a  następnie  poddane zostaje intensywnemu napromieniowaniu biobójczą lampą UV-C, która usuwa nawet do 99,9% wirusów i bakterii. Biobójcza lampa LED emituje promienie wewnątrz urządzenia, od prawej do lewej strony, tylko gdy funkcja jest włączona. Następnie zdezynfekowane, czyste i zdrowe powietrze wydmuchiwane jest przez klimatyzator do pomieszczenia. 99,9% skuteczność działania lampy UVC w klimatyzatorze Haier została potwierdzona Certyfikatami SGS*.

Promieniowanie UV-C – czy jest bezpieczne?

Jednym z problemów użycia  promieni UV-C jest rakotwórcze działanie na skórę ludzką, a także, jak w przypadku całego zakresu UV, szkodliwość dla oczu. Narzuca to określone wymagania, co do konstrukcji bezpiecznych sterylizatorów, zwłaszcza do użytku domowego.

Jak każdy system dezynfekcji, promieniowanie UV-C muszą być używane prawidłowo, aby były bezpieczne Dlatego lampa UV-C w klimatyzatorach Haier została osłonięta, tak by zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom.  Jej światło nie wydostaje się poza urządzenie. Dlatego funkcja Sterylizacja UV-C może być używana w obecności ludzi i zwierząt.  Pomieszczenia nie trzeba wietrzyć , jak w przypadku ozonowania. Nie ma także żadnych ograniczeń co do zachowania określonych odległości, które należałoby zachować podczas pracy urządzenia.

Wiele badań prowadzonych przez dziesięciolecia wykazało, że metoda sterylizacji UV-C jest jednym z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów zapewniających dezynfekcję powietrza w pomieszczeniu.