Klimatyzacja – jak odprowadzić skropliny?

W przeszłości do usuwania skroplin z klimatyzatorów stosowano odpływy grawitacyjne, jednak w wielu zastosowaniach to pozornie proste rozwiązanie może okazać się niełatwe w instalacji, nieestetyczne dla wystroju wnętrza oraz elewacji, a nawet może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest pompka do kondensatu.

Odpływ skroplin z klimatyzacji

Odpływ grawitacyjny – co to jest?

Kondensat jest naturalnym produktem ubocznym procesu chłodzenia. Dlatego instalując system klimatyzacji, czy to w zastosowaniach domowych, komercyjnych czy przemysłowych instalatorzy muszą wziąć pod uwagę odprowadzanie skroplin wytwarzanych przez klimatyzator. W niektórych przypadkach można je oprowadzać rurą z tworzywa sztucznego, które odprowadzają wodę ze systemu. Jednak ta tradycyjna metoda ma wiele potencjalnych wad, takich jak problemy ze szkodami spowodowanymi przez wodę, ograniczenia przestrzenne i brak elastyczności przy wyborze miejsca instalacji.

Na przykład instalacja odpływu grawitacyjnego w nowych budynkach może okazać się trudna, jeśli nie zostało to uwzględnione na etapie projektowania. Dodanie klimatyzacji do budynku po zakończeniu jego budowy może również okazać sporym wyzwaniem. Systemy odpływu grawitacyjnego w idealnym przypadku wymagają umieszczenia jednostki klimatyzacyjnej na ścianie najbliższej zewnętrznej ściany, a także wymagają wystarczającej ilości miejsca do zainstalowania systemu odprowadzenia wody. Pokonując te ograniczenia, bez wcześniejszego planowania umiejscowienia drenażu grawitacyjnego, jednostki klimatyzacyjne mogą także zostać zainstalowane w pewnej odległości od ścian zewnętrznych lub w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni.

Pompki skroplin – rozwiązanie

Pompki do usuwania skroplin dowiodły, że nie ma już potrzeby stosowania grawitacyjnych systemów spustowych, ponieważ pompa może odprowadzać wodę zarówno w górę, jak i z dala od klimatyzatora, bez konieczności polegania na grawitacji, zapewniając wiele opcji lokalizacji instalacji.

Pompki mogą łatwo i skutecznie usuwają skropliny niezależnie od zastosowania, czy to w domu, czy biurze na 30 piętrze budynku, czy w piwnicy szpitala. Ważna jest wysoka jakość pompek, aby służyły długo i nie powodowały ewentualnych przecieków. Wybór odpowiedniej pompy jest niezwykle ważny, a pompy kondensatu ASPEN PUMPS zostały zaprojektowane z myślą o wielu różnych zastosowaniach i środowiskach. Zarówno wybór pompki oraz jej fachowy montaż powinniśmy fachowcom.

Pompki do odpływu skroplin

Przykład:

Pompy,  Mini Orange, można zamontować zarówno wewnątrz jak i z dala od urządzenia, co oznacza, że ​​w sytuacjach, w których pompa musi być zamontowana zdalnie, można ją ukryć nad sufitem i nadal pompować wodę do 10 metrów prosto w górę. Podobnie mniejsza wymiarowo, lecz posiadająca takie same parametry techniczne pompka Mini Aqua. Obie pompki występują też w wersjach Silent+.

Mini Blanc jest idealna dla zastosowania tam, gdzie potrzebny jest łatwy dostęp do pompki zamontowanej na jednostce klimatyzacyjnej. Pompki te są doskonałe zarówno dla biur, szkół, jak i uczelni ze względu na łatwość montażu i łatwą w utrzymaniu konstrukcję.

Z kolei elektroniczna pompka mini:Lime Silent + posiadająca klasę hałasu zaledwie 20 dB (A) i mieszcząca się w obudowie kolanka korytka, idealnie nadaje się do komercyjnego środowiska biurowego.

Popularna pompa zbiornikowa Max Hi-Flow ma maksymalne natężenie przepływu 550 l / h, dzięki czemu jest idealna do gorących, wilgotnych środowisk, w których generuje się dużo wody kondensacyjnej.

Firma ASPEN PUMPS produkuje pompy do usuwania skroplin, które są odpowiednie do różnych zastosowań i środowisk. Dzięki tym pompom instalacje klimatyzacyjne są estetyczniejsze oraz łatwiejsze w serwisowaniu niż tradycyjne systemy grawitacyjne.