Jaki klimatyzator wybrać?

Klimatyzacja kojarzona dawniej z przestrzenią biurową, coraz częściej pojawia się we wnętrzach mieszkalnych. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Latem, gdy upały zaczynają doskwierać, wystarczy zaledwie chwila, aby cieszyć się przyjemnym chłodem. Współczesny klimatyzator to jednak nie tylko chłodzenie, ale również możliwość sterowania temperaturą w pomieszczeniach, a nawet funkcją oczyszczania powietrza. Jaki klimatyzator wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania?

Dobry klimatyzator – co powinno go cechować?

Wybór klimatyzatora powinien zostać podyktowany naszymi oczekiwaniami. Dostępne są różne urządzenia tego typu: przenośne, split czy multisplit. Różnić może je także funkcjonalność czy sposób obsługi. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Warto przyjrzeć się poszczególnym możliwościom nieco bliżej.

Przydatne funkcje klimatyzatorów – cicha praca

Skojarzenie klimatyzacji z głośną pracą także może odejść już w zapomnienie. Współczesne klimatyzatory do domu cechuje cicha praca jednostki wewnętrznej. Odpowiedzialna jest za to m.in. funkcja tryb cichej pracy. Specjalna konstrukcja wentylatora eliminuje przepływ turbulentny i zapewnia wyjątkowo cicha prace.

Przydatne funkcje klimatyzatorów – sterowanie Wi-fi

Zdalne sterowanie w klimatyzacji to już nie tylko bezprzewodowy pilot. Dzięki nowoczesnym technologiom nasze zarządzanie klimatyzacją wkracza w zupełnie inny wymiar. Za pomocą prostego i przyjaznego interfejsu sieci bezprzewodowej mamy dostęp do zdalnego sterowania naszym klimatyzatorem  przy użyciu smartfonu, tabletu lub komputera. Korzystając z sieci i aplikacji FGlair możesz kontrolować chłodzenie i ogrzewanie Twojego domu o każdej porze, gdziekolwiek jesteś. Interfejs umożliwia kontrolowanie od jednej do 24 jednostek równocześnie.

Przydatne funkcje klimatyzatorów – filtry w klimatyzatorach

Klimatyzatory wyposażone są w filtry powietrza, dzięki czemu sprawiają, że powietrze w pomieszczeniu zostaje oczyszczone. Filtry dezynfekują je m.in. z bakterii, wirusów, pierwotniaków, czy z komórek grzybów. Współczesne urządzenia gwarantują jednak znacznie więcej. Warto zdecydować się m.in. na jonowy filtr o wydłużonej żywotności czy elektrostatyczny filtr polifenolowy. Ten drugi  wyłapuje cząstki kurzu a także  zarodniki pleśni. Jest to możliwe dzięki właściwościom elektrostatycznym. Dowiedź się więcej, jaki klimatyzator dla alergika?

Przydatne funkcje klimatyzatorów – energooszczędność

Kiedy myślimy o klimatyzacji, wyobrażamy sobie przyjemny chłód. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są również klimatyzatory z funkcją grzania. Jak zatem łatwo można się przekonać, klimatyzator zaoferuje nam zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie – wszystko wedle potrzeb użytkownika.

To oczywiście niejedyna jego przydatna funkcja. Kolejna z nich to oszczędzanie energii. Panuje bowiem przekonanie, że klimatyzacja przekłada się na wysoki pobór prądu, a co za tym idzie, wysokie rachunki za energię.  My jednak obalamy ten mit. Najważniejsze wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Warto sprawdzić efektywność pracy urządzenia czyli funkcję, która nie zawyża rachunków za prąd tzw. klasa efektywności energetycznej – najwyższa to A+++ (zużywa najmniej prądu) Sprawdź dofinansowanie na klimatyzatory czyli na pompy ciepła powietrze-powietrze 

To, na co warto zwrócić jeszcze uwagę wybierając klimatyzator to funkcje  SCOP i SEER. Obie te wartości określają skuteczność urządzenia i dość znacząco wpływają również na rachunki za prąd.

Wartość SEER mówi o tym, ile kW mocy elektrycznej (prądu) zużyje klimatyzator, aby wyprodukować 1 kW mocy chłodniczej (wartość SCOP mówi o tym samym, ale w odniesieniu do mocy grzewczej, bo niektóre klimatyzatory mogą również dogrzewać pomieszczenie). Dla przykładu: przy wartości SEER równej „7”, klimatyzator pobierając 1 kW energii elektrycznej wytworzy 7 kW energii chłodniczej. Za pracę klimatyzatora o niższym współczynniku SEER zapłacimy odpowiednio więcej, ponieważ jeśli SEER będzie wynosić „5”, to z 1 kW energii elektrycznej wytworzy jedynie 5 kW energii chłodniczej. A więc im więcej tym lepiej. Wybierając klimatyzator zwróć uwagę na te o wysokim współczynniku SEER i SCOP. Ideałem jest SEER równe lub większe 6.

Jaki klimatyzator do domu wybrać: split czy multisplit?

Klimatyzator split czy multisplit – to kolejne wybór, przed którym musimy stanąć. To, na jaki się zdecydujemy, będzie miał duże znaczenie dla późniejszego użytkowania. Co właściwie je różni?

Klimatyzatory split

Klimatyzator split stosowany jest w domach zdecydowanie częściej. Obsługuje on tylko jedno pomieszczenie (posiada jedną jednostkę wewnętrzną i jedną zewnętrzną). Zastosowanie odnajduje zwłaszcza w salonie, a także w sypialni. W tym przypadku klimatyzator wyposażony jest w osobne zasilanie prądem. Klimatyzacja split spełnia swoje podstawowe zadanie, a przy tym zachowuje dużą wydajność.

Klimatyzatory multi split

Już możemy się domyślić, że klimatyzatory multisplit posiadają kilka jednostek wewnętrznych (5-9), przy czym są one połączone z jedną jednostką zewnętrzną. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w większych obiektach, np. biurowcach czy w hotelach. Klimatyzator multisplit może obsługiwać nawet kilka pomieszczeń jednocześnie. W praktyce oznacza to konieczność zastosowania większych parametrów jednostki zewnętrznej. Niemniej, w przypadku dużych obiektów, klimatyzatory multi split i tak okażą się lepszym wyborem aniżeli klimatyzatory typu split.

Klimatyzatory – rodzaje ze względu na miejsce montażu

Wybraliśmy już klimatyzator pod względem jego funkcjonalności, równie istotne znaczenie będzie mieć także miejsce montażu. To od niego zależy, na jaki typ klimatyzatora się zdecydujemy, a jest ich przynajmniej kilka. Zalicza się do nich klimatyzatory ścienne, kasetonowe, kanałowe i klimatyzatory przysufitowo-przypodłogowe.

Klimatyzatory ścienne

Klimatyzator ścienny to jedno z popularniejszych rozwiązań. Jego podstawowa cecha to niewielkie gabaryty. Z tego też względu najczęściej znaleźć można go w mieszkaniach, domach czy nawet punktach usługowych. Klimatyzator ścienny zapewnia jednocześnie szeroki wybór jednostek.

Klimatyzatory kasetonowe

Nie zajmują powierzchni użytkowej we wnętrzu pomieszczenia, zapewniają optymalne rozprowadzenie powietrza i są bardzo praktyczne. To najważniejsze cechy przemawiające na korzyść klimatyzatorów umieszczanych w przestrzeni sufitowej. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają dość wysokich pomieszczeń, dlatego też częściej trafiają do lokali usługowych niż do prywatnych domów.

Klimatyzatory kanałowe

Klimatyzacja kanałowa wybierana jest najczęściej przez osoby, którym zależy na wysokiej estetyce pomieszczenia. Klimatyzator kanałowy można bowiem zabudować w suficie podwieszanym. Powietrze dostarczane jest zaś przez przewody wentylacyjne.

Klimatyzatory przysufitowe

Konstrukcja urządzenia ze wspornikiem montażowym pozwala na łatwy montaż przy suficie.

Jak dobrać klimatyzator do mieszkania?

Klimatyzator split z pewnością doskonale sprawdzi się jako klimatyzator do mieszkania w bloku. W którym pomieszczeniu go zamontować? Najlepiej w tym, w którym spędzamy najwięcej czasu. Przeważnie będzie to zatem salon. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na zwiększeniu komfortu snu, to klimatyzacja w sypialni okaże się równie dobrym wyborem. Na co jeszcze musimy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na moc urządzenia.

Jaka moc klimatyzatora będzie optymalna?

Dobór klimatyzatora do pomieszczenia w dużej mierze powinien zostać podyktowany jego mocą. Jaki klimatyzator do małego mieszkania w bloku będzie dobrym zakupem? Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na chłód wynosi mniej więcej 80-150 W/m² powierzchni pomieszczenia. Oznacza to więc, że do pomieszczenia, którego powierzchnia wynosi 15-25m2, wystarczający będzie klimatyzator o mocy 2-2,5 kW.

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Pobór prądu klimatyzatora jest oczywiście zależny od jego mocy. Współczesne klimatyzatory cechuje stosunkowo niski pobór prądu, zwłaszcza gdy zestawimy je z urządzeniami stosowanymi jeszcze kilka lat temu. Szacunki pokazują, że klimatyzator o mocy 3-4 kW charakteryzuje pobór energii na poziomie ok. 1,1 kW, przy czym w praktyce w codziennej eksploatacji zużywa on znacznie mniej, bo nawet 0,3-0,7 kWh.

Klimatyzacja do domu – czy warto?

Klimatyzacja w domu nie jest luksusem dostępnym dla wybranych. Teraz na taki komfort może pozwolić sobie niemal każdy. Przyjemny chłód latem i możliwość ogrzewania zimą sprawia, że klimatyzator okaże się niezwykle korzystnym wyborem. Jeśli dodać do tego filtr jonizujący lub filtr polifenolowy, które sprawiają, że powietrze w pomieszczeniu staje się czyste i świeże, śmiało można powiedzieć, że klimatyzacja do domu, to dobry wybór.