Jaką centralę wentylacyjną wybrać do domu?

W każdym nowym domu ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Wentylacja grawitacyjna nie spełnia swojego zadania zwłaszcza gdy na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia temperatura jest podobna. Brak wymiany powietrza, problemy z wilgocią i zapachami stają się uciążliwe dla mieszkańców.

Rekuperacja zwana także wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła jest sposobem na zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza w domu. Jednak jaką centralę wentylacyjną wybrać? Która centrala najlepiej sprawdzi się w naszym domu? Najważniejszym elementem, który wpływa na wydajność rekuperatora jest jego wymiennik.

Koniecznie sprawdź naszą ofertę central wentylacyjnych, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Wysokiej jakości centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła od renomowanego producenta to wysoka sprawność odzysku ciepła i rewelacyjna wydajność systemu wentylacji.

Rodzaje rekuperacji

Różnorodność wymienników ciepła pozwala dopasować najlepsze rozwiązanie do danego obiektu.

Wyróżnić można:

  1. Rekuperacja z wymiennikiem przeciwprądowym – zapewnia odzysk ciepła na poziomie aż 95%. Powietrze ciepłe i zimne przepływa przez wymiennik obok siebie w przeciwnych kierunkach, dzięki czemu zimne powietrze przed samym wylotem ogrzewa się od powietrza wywiewanego. Strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, przez co nie następuje odzysk wilgoci z wywiewanego powietrza.

    Dowiedz się więcej na czym polega wentylacja mechaniczna.

  2. Centrale z wymiennikiem przeciwprądowym – likwidują zatem pojawiające się w domu problemy z wilgocią. Znajdują zastosowanie w budynkach energooszczędnych i pasywnych jak również wykorzystywane są tam, gdzie nie jest wskazany odzysk wilgoci.

    Sprawdź rekuperacje z wymiennikiem przeciwprądowym

  3. Rekuperacja z wymiennikiem obrotowym jest stosowana w nowoczesnych systemach wentylacyjnych. Zapewnia wysoki odzysk ciepła do 86% i możliwość odzyskania części wilgoci zawartej w usuwanym powietrzu. Dzięki temu w okresie zimowym nie będzie dochodziło do przesuszanie powietrza w domu co zwiększy komfort użytkowania centrali. Rekuperacja z wymiennikiem obrotowym jest energooszczędnym rozwiązaniem, gdyż nie potrzebuje zbyt dużo energii do podgrzania powietrza nawiewanego. Centrale wentylacyjne z wymiennikiem obrotowym są odporne na niskie temperatury gwarantując jej ciągłą pracę nawet w warunkach srogiej zimy.

    Sprawdź rekuperacja z wymiennikiem obrotowym

Filtry w centrali wentylacyjnej

Kolejnym ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze centrali są filtry. Rodzaj zastosowanych filtrów decyduje o czystości powietrza napływającego do domu. Powietrze nawiewane do domu przechodzi przez filtry, które je oczyszczają z pyłu, kurzu i innych zanieczyszczeń.

Filtry w centrali wentylacyjnej dzielimy na:

  1. wstępne,
  2. pośrednie,
  3. dokładne.

Filtry wstępne są najczęściej stosowane w centralach wentylacyjnych do domu. Zatrzymują największe zanieczyszczenia i oznaczone są klasą G1-G4.

Filtry pośrednie typu M i dokładne typu F stosowane w wentylacji pomieszczeń o większych wymaganiach. Zatrzymują cząsteczki o wielkości 40 mikrogramów. Filtry pośrednie określone są wartościami M5 i M6, natomiast dokładne – od F7 do F9 i to one mogą zatrzymywać od 80 do 95% cząstek pyłu zawieszonego. Polecane są szczególnie alergikom.

W wentylacji domów standardem są filtry klasy G4, jednak coraz więcej osób decyduje się także na centrale wentylacyjne z filtrem klasy F7, które zatrzymują takie zanieczyszczenia jak pył, sadza czy nawet zarodniki grzybów.

Zastanawiasz się, jaka centrala wentylacyjna do domu będzie najlepsza w Twoim przypadku?

Skontaktuj się z nami! Udzielimy Ci profesjonalnych porad i pomożemy w zrealizowaniu nawet najbardziej ambitnych planów i projektów. Nie czekaj – postaw na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła od ekspertów!

Sterowanie centrali wentylacyjnej

Sterowanie centrali wentylacyjnej zwiększa komfort użytkowania oraz przyczynia się do znacznych oszczędności w wykorzystaniu energii elektrycznej. Sterować nimi można poprzez zamontowany na ścianie sterownik lub wykorzystując system zdalnego sterowania, który pozwala kontrolować rekuperator z każdego miejsca.

Sterownik umożliwia pełny monitoring jakości powietrza, wilgotności, temperatury czy stężenia gazów. Pozwala na tworzenie harmonogramów pracy rekuperatora czy obsługę filtrów.

Niektóre centrale wentylacyjne mają dodatkowo czujnik LZO, który reguluję pracę urządzenia pod kątem lotnych związków organicznych. Sprawdź system sterowania centralą wentylacyjną Ostberg.

Chcąc zapewnić sobie duży komfort użytkowania warto zastanowić się nad sposobem zarządzanie naszym rekuperatorem. Warto sprawdzić czy sterownik jest łatwy w obsłudze, czytelny i intuicyjny. Zwróć uwagę na możliwość i zakres wprowadzania ustawień oraz możliwość sterowania za pomocą smartfonu.

Nowoczesny system sterowania zapewnia wydajną i energooszczędną pracę systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Niektóre modele wykorzystują moduł internetowy ecoNet 300 który umożliwia zdalny dostęp do regulatora zapewniając nie tylko możliwość edycji podstawowych parametrów, ale również zdalne serwisowanie. Sprawdź moduł ecoNet300.

Rekuperator do domu

Wybierając rekuperator do domu zwróćmy uwagę na wymiennik, zastosowane filtry, oferowane sterowanie jak również na rodzaj silnika w wentylatorach. Urządzenia z silnikiem EC charakteryzują się bowiem wyższą sprawnością i cichszą pracą. Ważna jest także klasa efektywności energetycznej. Trwający program Czyste Powietrze, który gwarantuje dofinansowanie do rekuperacji zapewnia dofinansowanie w wysokości do 10 000 zł w przypadku zastosowania urządzenia o min. klasie efektywności energetycznej A.

Rekuperacja do domu stała się już nie tylko naszą wygodą, ale także w wielu przypadkach koniecznością nowego budownictwa. Nowe warunki techniczne WT2021 mówią o budowie budynków zrównoważonych, zielonych i niskoenergetycznych, dlatego wybierzmy świadomie najlepszą rekuperację.

Zastanawiasz się, jaka centrala wentylacyjna do domu będzie najlepsza w Twoim przypadku? Skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci profesjonalnych porad i pomożemy w zrealizowaniu nawet najbardziej ambitnych planów i projektów. Nie czekaj – postaw na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła od ekspertów!

Program Czyste Powietrze!

Zobacz jak uzyskać dofinansowanie.

Czy centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła się opłaca?

Wiele osób, zanim zacznie zastanawiać się, jaka centrala wentylacyjna do domu będzie najlepsza, w pierwszej kolejności chce ustalić opłacalność takiego rozwiązania. Tego typu centrale wyróżnia przede wszystkim sprawny przepływ powietrza. Stały dopływ świeżego powietrza wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie, dlatego też warto dbać o domowy mikroklimat.

Co więcej, instalacja central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła może być częściowo dotowana w ramach programu Czyste Powietrze. Żeby uzyskać dofinansowanie, trzeba spełnić określone warunki – między innymi musi to być właściwy rekuperator, działający w sposób energooszczędny i wydajny.

Jaka centrala wentylacyjna do domu – na co zwracać największą uwagę przy wyborze?

Odpowiedź na pytanie, jaka centrala wentylacyjna do domu okaże się najskuteczniejsza (i będzie spełniać wymagania użytkowe), zależy od wielu różnorodnych czynników. Dobierając rekuperator, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę parametry nieruchomości, w której ma działać wentylacja mechaniczna.

Wyselekcjonowany model powinien między innymi być optymalny względem wymaganej ilości wymienianego powietrza. W przeciwnym razie rekuperator może po prostu nie poradzić sobie ze stałym, równomiernym zapewnieniem właściwego nawiewu powietrza (lub też zapłacimy za zbyt mocny rekuperator, który niekoniecznie będzie w stanie pokazać pełnię swoich możliwości).

Ważna jest również sprawność odzysku ciepła, która bezpośrednio przekłada się na energooszczędność wentylacji. Wysokiej jakości rekuperator może zapewnić odzysk ciepła na poziomie powyżej 80 lub 90%, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Klientów

Co jest wydajniejsze – wentylacja mechaniczna czy wentylacja grawitacyjna?

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna jest znacznie mniej wydajna niż wentylacja mechaniczna. Dużym problemem związanym z wentylacją grawitacyjną jest wysoka wilgotność powietrza wewnętrznego. Słaby przepływ powietrza sprawia, że w mieszkaniu lub domu mogą rozwijać się grzyby lub pleśń. Centrala wentylacyjna z odzyskiem powietrza to znacznie zdrowsze, pewniejsze rozwiązanie, zapewniające stały dostęp do świeżego powietrza, zarówno przy wysokiej, jak i skrajnie niskiej temperaturze.

Jaki jest koszt wydajnych central wentylacyjnych?

Trudno jednoznacznie wskazać koszt central wentylacyjnych, ponieważ zależy on między innymi od tego, który z omówionych powyżej rodzajów rekuperacji zdecydowano się wykorzystać. Istotny jest także typ budynku (innych kosztów można się spodziewać, decydując jaka centrala wentylacyjna do domu będzie najlepsza, a jaka centrala wentylacyjna będzie spełniać wymagania użytkowe w firmie), a także to, w jakich warunkach atmosferycznych ma pracować cała instalacja.

Jaką rolę pełni wymiennik ciepła w centralach wentylacyjnych?

Warto wiedzieć, czym jest wymiennik ciepła i do czego służy, ponieważ jest to jeden z najważniejszych elementów całej instalacji wentylacji mechanicznej. To w nim ma miejsce przepływ powietrza – w jedną stronę porusza się powietrze usuwane, a w drugą powietrze świeże. Dobry wymiennik oznacza sprawne usuwanie powietrza zużytego przy zachowaniu wysokiej sprawności odzysku ciepła. Wśród najpopularniejszych typów wymienników znajdują się wymienniki krzyżowe oraz wymienniki przeciwprądowe.