W natłoku ważnych decyzji do podjęcia w trakcie budowy domu wielu inwestorów nie docenia istoty problemu właściwej wentylacji w budynku. Wydawać by się mogło, że spośród tylu aspektów budowlanych do przemyślenia i podjęcia kluczowych decyzji jeszcze na etapie projektowania wymarzonego domu, aspekt wentylacji wydaje się mało istotny. Jednak nie ma nic bardziej mylnego. Niestety o tym jak bardzo brak właściwej wentylacji budynku odbija się na naszym zdrowiu dowiadujemy się dopiero w trakcie jego użytkowania. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się rekuperacji – zarówno temu, czym jest i na czym polega, jak i – rekuperacja czy warto w nią inwestować.
Po co w domu wentylacja?
Zadaniem wentylacji jest doprowadzenie do domu świeżego powietrza i odprowadzenie z pomieszczeń powietrza zużytego. Dotychczas budownictwo opierało się na wykorzystaniu wentylacji grawitacyjnej, jednak jest ona ściśle uzależniona od warunków atmosferycznych (działa tylko w wybranych okresach), i jest niewystarczająca. Prowadzi to do nagromadzenia zanieczyszczeń w powietrzu, doprowadzając nieraz do przekroczenia bezpiecznych poziomów stężenia różnych substancji w naszym domu, w którym spędzamy blisko 80% czasu. Dlatego tak ważny jest mikroklimat panujący w pomieszczeniach. Wpływa on bezpośrednio na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednak pamiętajmy, że mikroklimat to nie tylko temperatura powietrza, lecz przede wszystkim czystość powietrza, jego przepływ, a także wilgotność. Na wszystkie te czynniki wpływ może mieć rekuperacja powietrza.
Najważniejsze zadania wentylacji:
- doprowadzenie do domu świeżego powietrza,
- odprowadzenie z pomieszczeń powietrza zużytego,
- eliminowanie zanieczyszczeń z powietrza,
- zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza,
- zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza.
Dlaczego wentylacja mechaniczna jest lepsza niż wentylacja grawitacyjna?
Wentylacja grawitacyjna to metoda wentylacji spotykana przede wszystkim w starszych budynkach – i nie bez powodu wiele osób decyduje się na to, aby zastąpić ją wentylacją mechaniczną. Ta metoda działa w ten sposób, że ciepłe powietrze jest wyprowadzane w specjalnych kominach wentylacyjnych, a napływ powietrza świeżego następuje za pośrednictwem okien.
Z tego względu prawidłowa wentylacja budynku jest znacząco utrudniona, a wręcz niemożliwa, zwłaszcza przy wyższej temperaturze na zewnątrz. W przypadku wentylacji mechanicznej zastosowane filtry powietrza umożliwiają oddychanie znacznie zdrowszym i świeższym powietrzem – wentylacja grawitacyjna na filtrację nie pozwala.
Nie można kontrolować nawiewu powietrza, w tym tego, jaką intensywność mają mieć wciągane do budynku strumienie powietrza. Co więcej, wysoka wilgotność powietrza zewnętrznego może wręcz prowadzić do rozwijania się pleśni i grzybów w domu lub mieszkaniu.
Z wszystkich tych względów wentylacja mechaniczna jest znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem, które gwarantuje świeże powietrze z niską zawartością dwutlenku węgla. W domu z rekuperacją zmienne są kominy wentylacyjne, a także zapewnia ona dodatkowe chłodzenie latem.
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Aby jej działanie było możliwe, instaluje się specjalne urządzenia, czyli tzw. rekuperatory. Umożliwiają one kontrolę ruchu powietrza, które dostaje się i wydostaje z pomieszczeń, a także odzysk ciepła z powietrza już nagrzanego.
Jak działa rekuperacja?
Zasada działania rekuperatora jest dość prosta:
- Wyciąga on powietrze i to w obu kierunkach na raz.
- W rekuperatorze dochodzi do spotkania powietrza czystego i zimnego z powietrzem nagrzanym i zanieczyszczonym. Co jednak istotne, nie mieszają się one ze sobą.
- Ciepłe powietrze przechodzi przez rekuperator w wyniku czego pozostawia swoje ciepło.
- Zimne powietrze przejmuje to ciepło.
- W efekcie świeże powietrze rozprowadzane jest po pomieszczeniu, a zanieczyszczone usuwane na zewnątrz..
Wysoka sprawność odzysku ciepła sprawia, że jest to bardzo energooszczędna metoda wentylacji.
Brak rekuperacji w domu – czym skutkuje?
Przy braku rekuperacji skazani jesteśmy na regularne wietrzenie pomieszczeń, jednak w okresie zimowym wiąże się to z natychmiastowym, mało przyjemnym wychłodzeniem pomieszczeń. Często też wietrzymy za mało i za krótko, przez co stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach jest za wysokie. Konsekwencją tego są bóle głowy, ospałość, rozdrażnienie czy też ogólny brak energii.
Sytuacja dodatkowo komplikuje się w momencie, gdy ktoś z domowników ma alergię bądź cierpi na choroby płucne, takie jak astma. Alergicy szczególnie dotkliwie odczuwają „zużyte” powietrze w domu – objawia się to dolegliwościami układu oddechowego takimi jak: zatkany nos, chrypka, męczący suchy kaszel, a nawet chrapanie.
W dobie epidemii, kiedy zmuszeni zostaliśmy do pozostania w domu, który stał się miejscem naszej nauki i pracy zdalnej w domach bez rekuperacji, uwidoczniły się również problemy z koncentracją. Na co dzień nie doceniamy jak bardzo świeże powietrze wpływa na nasze dobre samopoczucie, zapewniając wysoki poziom koncentracji, a nawet dobrego snu. Zła jakość powietrza w budynku wpływa bowiem również na to, że pomimo przespanej nocy wstajemy ospali, bez energii do działania. Jakość powietrza bez wątpienia wpływa na szybką regenerację organizmu.
Znasz już odpowiedź na pytanie „rekuperacja czy warto?” i chcesz w nią zainwestować?
Postaw na wysokiej jakości centrale z odzyskiem ciepła (rekuperacją) i ciesz się świeżym, oczyszczonym powietrzem w całym domu!
System rekuperacji – co daje?
Warto zatem mieć świadomość, jak wiele od nas zależy. Sami możemy sobie pomóc. W domu spędzamy bowiem aż 80% naszego czasu. Rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, pozwala na stałą wymianę powietrza, zawsze w odpowiedniej ilości –nigdy nie za dużo, nigdy za mało. Dzięki czemu stężenie CO2 w budynku utrzymywane jest na optymalnym dla człowieka poziomie. Nie trzeba się martwić zbyt wysoką lub zbyt niską zawartością dwutlenku węgla. Dodatkowo systemy rekuperacji pozwalają utrzymać wilgotność powietrza w budynku na właściwym poziomie.
Pod tym względem na uwagę zasługuje rekuperacja z klimatyzacją.
Stwórz swój najlepszy system wentylacji mechanicznej.
Rekuperacja a wilgoć
Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu, w którym przebywamy, może prowadzić do rozwoju pleśni. Grzyby i pleśń lubią wilgoć, wtedy rozwijają się intensywnie. Zazwyczaj pleśń pojawia się w zacienionych, zawilgoconych pomieszczeniach, najczęściej w łazience, kuchni, piwnicy – wychodzi ze ściany, podłogi, czy też sufitu. Osoby, które są uczulone na zarodniki grzybów pleśniowych takich jak Alterlaria, Cladosporium czy Aspergillus,mogą reagować na pleśń katarem, kichaniem, łzawieniem albo mieć zatkany nos.
Warto pamiętać, że nasze codzienne czynności wykonywane w domu również wpływają na poziom wilgoci w powietrzu – kąpiel, gotowanie, wywieszanie prania w domu. Te czynności znacznie podnoszą poziom wilgoci w powietrzu.
Z kolei za niski poziom wilgoci w domu może przynieść dyskomfort jego mieszkańcom w postaci tzw. „suchego powietrza”. Rekuperacja powietrza pozwala utrzymać wilgotność powietrza w budynku na optymalnym poziomie, w granicy 50-60%. Bez konieczności otwierania okien i ciągłego wietrzenia, czy też budowania kominów wentylacyjnych, których wymaga mało efektywna w dzisiejszych czasach wentylacja grawitacyjna. Rekuperacja w domu jednocześnie zapewnia filtrację powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Dzięki dokładnym filtrom pozwala wyeliminować kurz, pyłki, zarodniki roślin i grzybów.
Chcesz odczuć wszystkie zalety rekuperacji na własnej skórze? Zależy Ci na tym, aby w domu lub mieszkaniu było oczyszczone, świeże powietrze?
Pomożemy Ci dobrać odpowiednie elementy i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania związane z procesem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Rekuperacja a smog
W ostatnich latach znacznemu pogorszeniu uległa jakość powietrza, którym oddychamy. Coraz częściej raporty smogowe alarmują nas o bardzo złych wskaźnikach powietrza w wybranych miejscach w Polsce. Dostępne na rynku rekuperatory, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości, dokładnych filtrów, pozwalają zatrzymać na zewnątrz cząsteczki PM10, które są składnikiem smogu. Dzięki filtrom cząsteczki smogu zostaną zatrzymane i nie przedostaną się do wnętrza pomieszczeń.
W wysokiej klasy urządzeniu marki Ostberg zastosowano niezwykle dokładne filtry klasy F7, które zatrzymują nie tylko kurz, pyłki czy zarodniki grzybów, lecz także cząsteczki PM10, które są składnikiem smogu!
Instalacja rekuperacji która ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Dzięki:
- wysokiej jakości wykonania
- automatyzacji
- i zastosowania dodatkowych czujników
zapewnia nam wysoką jakość powietrza w domu, co wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.
Poznaj centrale wentylacyjne Neovent z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym oraz Ostberg z wymiennikiem obrotowym. W wysokiej klasy urządzeniach zastosowano niezwykle dokładne filtry klasy F7, które zatrzymują nie tylko kurz, pyłki czy zarodniki grzybów, lecz także cząsteczki PM10, które są składnikiem smogu!
Rekuperacja – czy warto?
Zarówno wśród osób, które stawiają zupełnie nowy budynek, jak i takich, które przeprowadzają generalny remont, często powtarza się pytanie: rekuperacja czy warto? Bez wątpienia wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest czymś, co warto przynajmniej rozważyć, decydując się na wdrożenie w budynku nowoczesnych metod wentylacji.
Konieczność otwierania okien oraz budowania kominów wentylacyjnych, aby zapewnić przepływ powietrza to uciążliwości, na które trzeba być gotowym przy tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Stawiając na wentylację mechaniczną nie trzeba zaprzątać sobie nimi głowy. Rekuperacja gwarantuje napływ powietrza świeżego w znacznie bardziej energooszczędny i wygodny sposób.
Pozbawione zanieczyszczeń powietrze jest znacznie zdrowsze do wdychania, w związku z czym główną zaletą rekuperacji są bez wątpienia jej benefity zdrowotne. Jednak to nie wszystko. Filtrowanie pyłków z powietrza w ramach rekuperacji sprawia, że nad tym, czy warto instalować rekuperator, zastanawia się bardzo wielu alergików.
Inne zalety rekuperacji to między innymi zmniejszenie start ciepła i ograniczenie ilości kurzu w mieszkaniu. Ogromne straty ciepła, które mogą być spowodowane przestarzałymi metodami wentylacji, przekładają się na rachunki za ogrzewanie, dlatego też inwestycja w bardziej nowoczesne rozwiązania niż wentylacja grawitacyjna, takie jak rekuperacja, może być strzałem w dziesiątkę.
Prawidłowa wentylacja budynku jest bardzo ważnym aspektem, o którym nie można zapominać.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Klientów
Ile kosztuje wdrożenie systemu rekuperacji w swoim domu?
Nie da się jednoznacznie wskazać, jaki będzie koszt systemu rekuperacji, a właściwie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wszystko zależy od indywidualnych parametrów zlecenia, takich jak rozmiar nieruchomości, wybrany typ centrali i nie tylko. Dopiero na podstawie projektu instalacji możliwe jest dokonanie precyzyjnej wyceny wszystkich jej elementów.
Czy rekuperacja pozwala oszczędzić?
Rozważając, czy wentylacja mechaniczna jest dobrym rozwiązaniem, należy wziąć pod uwagę nie tylko benefity zdrowotne, ale też finansowe. Z uwagi na wysoki odzysk ciepła, jest to energooszczędny sposób na wentylację pomieszczeń, który pozwala zmniejszać straty ciepła w nieruchomości. Dzięki temu łatwiej jest taki dom lub mieszkanie ogrzać, w związku z czym zmniejszają się koszty związane z utrzymaniem w nim optymalnej temperatury.
Kiedy można zainwestować w system rekuperacji?
System rekuperacji może zostać zainstalowany zarówno podczas budowy domu lub mieszkania, jak i w już wybudowanym budynku. To rozwiązanie jest więc dostępne dla osób, które dopiero tworzą swoje cztery kąty (i dlatego warto uwzględnić je już na etapie projektowania domu), ale też dla inwestorów poszukujących sposobów na termomodernizację budynku, aby został on dopasowany do współczesnych standardów.